Nejnovější zprávy

ESA se chystá na únorový start rakety Vega s experimentálním návratovým modulem IXV

ESA se chystá na únorový start rakety Vega s experimentálním návratovým modulem IXV

21. ledna 2015 - Dlouho odkládaná mise IXV je aktuálně plánovaná na 11. února, kdy by měla z kosmodromu Kourou vyletět raketa Vega s IXV (Intermediate eXperimental Vehicle). Původní start byl 23. října loňského roku odložen, aby byl prostor na provedení dalších analýz a zajištění úspěchu této experimentální mise. Mise IXV bude trvat 100 minut od zážehu po dopad do moře. Dvoutunový modul o velikosti auta bude raketou Vega vynesen do výšky 320 kilometrů, a následně ještě vyšplhá o dalších 100 kilometrů výš, to už je výška srovnatelná s oběžnou dráhou ISS.

Druhý start nové evropské rakety Vega proběhl na výbornou, vynesl do vesmíru tři satelity

9. května 2013 - Z amazonského pralesa vyletěla v úterý raketa Vega (Vettore Europeo di Generazione Avanzata), na své druhé cestě do vesmíru úspěšně vynesla hned tři satelity. Vega je produktem společného vývoje italské a evropské vesmírné agentury a má vynášet menší náklady na nízkou a polární oběžnou dráhu kolem Země. Mezi náklad při aktuální misi VV02 patří evropská družice Proba-V pro pozorování vegetace, vietnamský satelit VNREDSat 1A, a první estonský satelit ESTCube-1.

ESA v roce 2014 vyzkouší svůj návratový modul IXV, na nové raketě Vega

ESA v roce 2014 vyzkouší svůj návratový modul IXV, na nové raketě Vega

21. prosince 2011 - Nová evropská raketa Vega se pomalu dostává do startovacích plánů z latinskoamerického kosmodromu Kourou. Svým prvním startem příští rok na konci ledna se lehká raketa Vega zařadí mezi střední Sojuz a těžkou Ariane 5, které už z kosmodromu Kourou startují.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.

Inzerce