Nejnovější zprávy

Umělá inteligence pomáhá odhalovat možné kombinace materiálů pro výrobu kovového skla

20. dubna 2018 - Různé sloučeniny kovů mají různé vlastnosti. V některých případech dochází ke vzniku specifického materiálu označovaného jako kovové sklo, kdy jsou atomy uspořádány podobně jako ve skle. V takových případech je potom materiál pevnější a lehčí než například ocel a navíc lépe odolává korozi a opotřebování. Vědci už desítky let zkouší, které kombinace různých kovů vedou ke vzniku kovových skel, z milionů možných kombinací však dokázali probádat jen pár tisícovek z nich a navíc jen několik z těchto možností našlo reálné praktické využití. Na řadu tak přichází umělá inteligence, která urychluje celý proces hledání vhodných kombinací kovů pro vznik kovových skel.

Umělá inteligence od Google dokáže ze snímků oční sítnice rozpoznat riziko srdeční zástavy

20. února 2018 - Umělá inteligence (AI) bude mít v blízké budoucnosti jistě mnohá využití v mnoha oborech, jedním z nich bude jistě i medicína. Už dnes dokáže AI od společnosti Google rozeznat riziko srdečních nemocí se srovnatelnou pravděpodobností jako jiné běžně používané metody, například rozbor krve. Výsledky nového výzkumu byly publikovány v online magazínu Nature Biomedical Engineering.

Umělá inteligence od Google našla nové exoplanety v datech z teleskopu Kepler

Umělá inteligence od Google našla nové exoplanety v datech z teleskopu Kepler

17. prosince 2017 - Vědcům se podařilo za pomoci umělé inteligence od společnosti Google objevit novou exoplanetu v katalogu dat posbíraných vesmírným teleskopem Kepler. Jde o nový přístup, při kterém byla použita neurální síť, která učí umělou inteligenci provádět určité úkony. Jedna z nově objevených planet doplňuje sedmici už objevených planet kolem hvězdy Kepler-90, což z toho systému dělá rekordmana, co do počtu objevených planet - vyrovná se mu jen naše sluneční soustava.

Umělá inteligence pomohla najít 56 nových kandidátů pro gravitační čočky

Umělá inteligence pomohla najít 56 nových kandidátů pro gravitační čočky

25. října 2017 - Skupina výzkumníků z univerzit v Groningenu (NED), Neapole (ITA) a Bonnu (GER) přišla s metodou s jejíž pomocí nachází nové kandidáty pro gravitační čočky v datech z dřívějších pozorování teleskopů. Jejich algoritmus je stejný jako používají společnosti Google, Facebook nebo Tesla, jde o konvoluční neurální síť pro rozpoznávání objektů v obrázcích. S pomocí nových gravitačních čoček bude možné pozorovat velmi vzdálené objekty ve vesmíru.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.

Inzerce