do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Jedna z největších známých hvězd možná brzy poskytne podívanou jakou svět neviděl

Hvězda Betelgeuse dosahuje obrovských rozměrů a v galaktickém měřítku je relativně blízko Zemi. Betelgeuse je první hvězdou kromě našeho vlastního Slunce jejíž velikost byla změřena (v roce 1920). Je dokonce jednou z mála hvězd, které se na snímcích z Hubblova teleskopu nejeví jako tečka ale disk. Nachází se v souhvězdí Orionu a podle měření vědců se za posledních 15 let smrštila o 15 %. Připravuje se pro nás v souhvězdí Orion ohňostroj nevídaných rozměrů?Betelgeuse ze Země pozorujeme ve fázi rudého obra. Je to stav, kdy hvězda už téměř spotřebovala palivo pro termojadernou fúzi ve svém jádru a blíží se ke svému zániku. Betelgeuse známá také jako Alpha Orionis je 660x větší než Slunce a v solárním systému by její atmosféra sahala až téměř k Jupiteru. Betelgeuse se nachází ve vzdálenosti 650 světelných let, i tak je ale velmi dobře pozorovatelný pouhým okem, jedná se totiž o jednu z nejzářivějších hvězd v naší galaxii.

Posledních 15 let prováděli vědci měření pomocí Infrared Spatial Interferometer (ISI), observatoře umístěné na hoře Mt. Wilson v jižní Kalifornii, a zjistili že se velikost hvězdy zmenšila o celých 15 %. Změna velikosti, která není doprovázená výraznou změnou v zářivosti hvězdy, nasvědčuje o její rostoucí nestabilitě a pravděpodobnost brzké exploze Betelgeuse roste.

Exploze supernovy nastane u hvězdy, která má dostatečnou velikost (Slunce zřejmě potichu vyhasne, protože je příliš malé) a která je na sklonku svého aktivního života. Termojaderná reakce v jádru hvězdy ustává, protože dochází vodík, který je fúzován do atomů helia, tato reakce dodává hvězdám energii. Gravitační a termojaderné síly se dostanou z rovnováhy a jádro hvězdy se smrští do malého, velmi hustého objektu známého jako neutronová hvězda. Vnější obal hvězdy je při explozi vyvrhnut do okolního vemíru.

V různých médiích se v posledních týdnech znovu začala objevovat zpráva o hvězdě Betelgeuse ve spojitosti s fámami o konci světa v roce 2012. Nekonečných zpráv o apokalypse se zřejmě nezbavíme ani po premiéře stejnojmenného hollywoodského filmu. Fámy o explozi Betelgeuse v roce 2012 a následky pro Zemi ale nejsou nic jiného než pouhý bulvár se snahou zaujmout čtenáře katastrofickými představami za každou cenu.

Současné technologie a vědomosti nám nedovolí určit přesně, co se děje se hvězdou těsně před explozí. Měření na vzdálenost stovek světelných let je nepřesné a množství faktů o hvězdě Betelgeuse jsou stále jen dohady. Je tedy velmi pravděpodobné, že pokud se z Betelgeuse skutečně stane supernova, budeme o tom vědět o 650 let později ve chvíli, kdy k nám dorazí světlo z této exploze. Je docela pravděpodobné, že hvězda už dávno explodovala, jen o tom nevíme, protože světlo z Betelgeuse k nám letí 650 let.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Betelgeuse 723.2 ly

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit