Jedna z největších známých hvězd možná brzy poskytne podívanou jakou svět neviděl

Hvězda Betelgeuse dosahuje obrovských rozměrů a v galaktickém měřítku je relativně blízko Zemi. Betelgeuse je první hvězdou kromě našeho vlastního Slunce jejíž velikost byla změřena (v roce 1920). Je dokonce jednou z mála hvězd, které se na snímcích z Hubblova teleskopu nejeví jako tečka ale disk. Nachází se v souhvězdí Orionu a podle měření vědců se za posledních 15 let smrštila o 15 %. Připravuje se pro nás v souhvězdí Orion ohňostroj nevídaných rozměrů?

Betelgeuse

Betelgeuse jedna z největších známých hvězd v Mléčné dráze. Tento červený obr se nachází ve vzdálenosti 548 světelných let (dříve se odhalovalo 650). Snímek byl pořízený teleskopem Hubble.Betelgeuse ze Země pozorujeme ve fázi rudého obra. Je to stav, kdy hvězda už téměř spotřebovala palivo pro termojadernou fúzi ve svém jádru a blíží se ke svému zániku. Betelgeuse známá také jako Alpha Orionis je 660x větší než Slunce a v solárním systému by její atmosféra sahala až téměř k Jupiteru. Betelgeuse se nachází ve vzdálenosti 650 světelných let, i tak je ale velmi dobře pozorovatelný pouhým okem, jedná se totiž o jednu z nejzářivějších hvězd v naší galaxii.

Posledních 15 let prováděli vědci měření pomocí Infrared Spatial Interferometer (ISI), observatoře umístěné na hoře Mt. Wilson v jižní Kalifornii, a zjistili že se velikost hvězdy zmenšila o celých 15 %. Změna velikosti, která není doprovázená výraznou změnou v zářivosti hvězdy, nasvědčuje o její rostoucí nestabilitě a pravděpodobnost brzké exploze Betelgeuse roste.

Exploze supernovy nastane u hvězdy, která má dostatečnou velikost (Slunce zřejmě potichu vyhasne, protože je příliš malé) a která je na sklonku svého aktivního života. Termojaderná reakce v jádru hvězdy ustává, protože dochází vodík, který je fúzován do atomů helia, tato reakce dodává hvězdám energii. Gravitační a termojaderné síly se dostanou z rovnováhy a jádro hvězdy se smrští do malého, velmi hustého objektu známého jako neutronová hvězda. Vnější obal hvězdy je při explozi vyvrhnut do okolního vemíru.

V různých médiích se v posledních týdnech znovu začala objevovat zpráva o hvězdě Betelgeuse ve spojitosti s fámami o konci světa v roce 2012. Nekonečných zpráv o apokalypse se zřejmě nezbavíme ani po premiéře stejnojmenného hollywoodského filmu. Fámy o explozi Betelgeuse v roce 2012 a následky pro Zemi ale nejsou nic jiného než pouhý bulvár se snahou zaujmout čtenáře katastrofickými představami za každou cenu.

Současné technologie a vědomosti nám nedovolí určit přesně, co se děje se hvězdou těsně před explozí. Měření na vzdálenost stovek světelných let je nepřesné a množství faktů o hvězdě Betelgeuse jsou stále jen dohady. Je tedy velmi pravděpodobné, že pokud se z Betelgeuse skutečně stane supernova, budeme o tom vědět o 650 let později ve chvíli, kdy k nám dorazí světlo z této exploze. Je docela pravděpodobné, že hvězda už dávno explodovala, jen o tom nevíme, protože světlo z Betelgeuse k nám letí 650 let.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
Betelgeuse Červený veleobr 723.2 0
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmír