Hubblův teleskop na dohled velkému třesku, objevil nejvzdálenější objekt od Země

Ve středu 26. ledna vědci z NASA na tiskové konferenci odhalili světu další z řady objevů vesmírné observatoře Hubble a jak už je zvykem, dali nám vědět dopředu, abychom se měli nač těšit. Předmětem objevu, který vědci prezentovali v britském časopise Nature, je fotografie nejvzdálenějšího pozorovaného objektu. Objekt nesoucí označení UDFj-39546284 je podle vědců vzdálený 13,2 miliardy světelných let a je o 150 milionů vzdálenější než dosavadní držitel rekordu.

Hubble Ultra Deep Field

Hubble Ultra Deep Field snímek pořízený vesmírným teleskopem Hubble. Je na něm zobrazen doposud nejvzdálenější pozorovaný objekt ve vesmíru vzdálený od Země 13,2 miliardy světelných let.Objekt UDFj-39546284 se na snímku se jeví jako slabá hvězda na noční obloze, ve skutečnosti jde zřejmě o malou galaxii (100x menší než Mléčná dráha). Galaxie je detekovatelná pouze v infračervených vlnových délkách světla, na hranici schopností Hubbleova teleskopu. Barva je dána dopplerovým efektem, který změnou vlnové délky pohybujících se objektů mění jejich barvu, do červena u vzdalujících a do modra u přibližujících se objektů. Dopplerův efekt je důkazem zvětšování vesmíru, pozorování vzdálených galaxií totiž ukázala, že čím dál od Země se objekt nachází, tím rychleji se vzdaluje.

Galaxie UDFj-39546284 byla zachycena přístrojem Wide Field Camera 3, který byl na orbitální observatoř dopraven raketoplánem v květnu roku 2009. Následně dalekohled sledoval okolí objevené galaxie po více než rok a snímal toto místo oblohy celkem 8 dní čistého času.

Světlo z tohoto nejvzdálenějšího objektu k nám cestovalo 13,2 miliardy světelných let, to z něj činí také nejstarší pozorovaný objekt, tedy vidíme to, jak galaxie vypadla před miliardami let. Stáří samotného vesmíru je odhadováno 13,7 miliard let, to by znamenalo, že galaxie UDFj-39546284 vznikla velmi brzy po velkém třesku a byla tedy svědkem éry prvních hvězd a galaxií ve vesmíru. S každým novým vybavením ale astronomové vidí hlouběji do vesmíru a hlouběji do jeho historie, je tedy možné, že s novými přístroji přijdou také nové důkazy a nové odhady o přesném datu, kdy velký třesk dal život všemu, co kolem nás nyní existuje.

Ještě hlouběji do vesmíru než Hubblův teleskop by nás měl vzít v NASA plánovaný nástupce teleskop Jamese Webba (historicky druhý administrátor NASA), který by měl opustit Zemi v roce 2014. Půjde velký o infračervený vesmírný teleskop se zrcadlem o průměru 6,5 metrů a slunečním štítem o velikosti tenisového kurtu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmír