do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Hubblův teleskop na dohled velkému třesku, objevil nejvzdálenější objekt od Země

Ve středu 26. ledna vědci z NASA na tiskové konferenci odhalili světu další z řady objevů vesmírné observatoře Hubble a jak už je zvykem, dali nám vědět dopředu, abychom se měli nač těšit. Předmětem objevu, který vědci prezentovali v britském časopise Nature, je fotografie nejvzdálenějšího pozorovaného objektu. Objekt nesoucí označení UDFj-39546284 je podle vědců vzdálený 13,2 miliardy světelných let a je o 150 milionů vzdálenější než dosavadní držitel rekordu.Objekt UDFj-39546284 se na snímku se jeví jako slabá hvězda na noční obloze, ve skutečnosti jde zřejmě o malou galaxii (100x menší než Mléčná dráha). Galaxie je detekovatelná pouze v infračervených vlnových délkách světla, na hranici schopností Hubbleova teleskopu. Barva je dána dopplerovým efektem, který změnou vlnové délky pohybujících se objektů mění jejich barvu, do červena u vzdalujících a do modra u přibližujících se objektů. Dopplerův efekt je důkazem zvětšování vesmíru, pozorování vzdálených galaxií totiž ukázala, že čím dál od Země se objekt nachází, tím rychleji se vzdaluje.

Galaxie UDFj-39546284 byla zachycena přístrojem Wide Field Camera 3, který byl na orbitální observatoř dopraven raketoplánem v květnu roku 2009. Následně dalekohled sledoval okolí objevené galaxie po více než rok a snímal toto místo oblohy celkem 8 dní čistého času.

Světlo z tohoto nejvzdálenějšího objektu k nám cestovalo 13,2 miliardy světelných let, to z něj činí také nejstarší pozorovaný objekt, tedy vidíme to, jak galaxie vypadla před miliardami let. Stáří samotného vesmíru je odhadováno 13,7 miliard let, to by znamenalo, že galaxie UDFj-39546284 vznikla velmi brzy po velkém třesku a byla tedy svědkem éry prvních hvězd a galaxií ve vesmíru. S každým novým vybavením ale astronomové vidí hlouběji do vesmíru a hlouběji do jeho historie, je tedy možné, že s novými přístroji přijdou také nové důkazy a nové odhady o přesném datu, kdy velký třesk dal život všemu, co kolem nás nyní existuje.

Ještě hlouběji do vesmíru než Hubblův teleskop by nás měl vzít v NASA plánovaný nástupce teleskop Jamese Webba (historicky druhý administrátor NASA), který by měl opustit Zemi v roce 2014. Půjde velký o infračervený vesmírný teleskop se zrcadlem o průměru 6,5 metrů a slunečním štítem o velikosti tenisového kurtu.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit