do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Tři vesmírné teleskopy NASA se zaměřily na tajuplnou explozi v hlubokém vesmíru

Vesmírné teleskopy Swift, Hubble a Chandra spojily své síly, aby společně prozkoumaly doposud neznámý typ exploze, nad kterým si vědci lámou hlavu už od jejího prvního zpozorování 28. března. Tehdy zaznamenal vesmírný teleskop Swift, který zkoumá hvězdnou oblohu a hledá gamma záblesky (gamma-ray burst), explozi gamma záření v souhvězdí Draco, která se ale svým chováním vymykala dříve pozorovaným zábleskům.Až doposud byly gamma záblesky pozorovány při explozích umírajících masivních hvězd a vzniku černých děr nebo neutronových hvězd, gigantické výtrysky gama záření při těchto událostech trvají maximálně několik hodin. Více než týden po objevu ale gamma záblesk v souhvězdí Draco, označený astronomy jako gamma-ray burst (GRB) 110328A, stále v pulzech chrlí gamma záření do okolního vesmíru. v naší galaxii již byly pozorovány objekty, které jsou schopny vyprodukovat opakované záblesky gamma záření, jsou však miliardkrát slabší než ten aktuálně pozorovaný. 

S pomocí teleskopu Swift byla určena pozice záblesku a byla zveřejněna pro astronomy na celém světě, aby mohli také oni tento fenomén pozorovat a pomoci při jeho identifikaci. Vesmírný teleskop Hubble se do akce zapojil v pondělí (4. dubna 2011) a pořídil snímek zdroje této vysokoenergetické radiace. Umístil jej do malé galaxie vzdálené 3,8 miliard světelných let od Země, Další vesmírný teleskop NASA, Chandra X-Ray Observatory, ve stejný den potvrdil jeho pozici v této galaxii a upřesnil, že se nachází přímo v jejím centru.

Jedna z teorií původu tohoto gamma záření ze zdroje GRB 110328A je, že supermasivní černá díra uprostřed této vzdálené galaxie svou obrovskou gravitací roztříštila blízkou masivní hvězdu a postupně, jak v ní materiál hvězdy mizí, chrlí větší nebo menší množství gamma záření. Astronomové však podobnou událost už několikrát sledovali a takové záblesky gamma záření nikdy nebyly jejím výsledkem. 

Zatím tedy nejpřijatelnějším vysvětlením je, že skutečně došlo k destrukci masivní hvězdy černou dírou v centru galaxie a jak se plyny této hvězdy přibližují k povrchu černé díry, vytváří kolem ní akreční disk. Přebytek nově získané energie pak černá díra kompenzuje masivními gamma záblesky z obou pólů objektu a Země je přímo v cestě jednomu z nich.

Astronomové plánují další pozorování Hubblovým teleskopem a dalšími přístroji ve snaze zjistit více o tomto fenoménu, který zatím s jistotou nedokáže nikdo vysvětlit.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit