do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

NASA se vzdává detektoru gravitačních vln, raději chce mít nový vesmírný teleskop

Projekt Laser Interferometer Space Antenna (LISA) měl být jedním z těch větších, cílem systému tří satelitů mělo být hledání gravitačních vln, nerovností v časoprostoru vytvářených některými jevy ve vesmíru jako jsou supernovy nebo kolize hvězd. Hlavním důvodem jsou omezené finanční zdroje a NASA se hodlá soustředit na jiný projekt, vesmírný teleskop Jamese Webba, který by měl od roku 2014 nahradit dosluhující Hubblův teleskop.Gravitační vlny jako projev deformace časoprostoru byly předpovězeny už einsteinovou teorií relativity, kolize nebo exploze masivních těles by mohly být zdrojem smršťování a natahování časoprostoru, podobně jako například vodní hladina, když do ní hodíte kámen. 

Tři družice, které tvořily systém LISA, měly být propojeny laserovými paprsky, s jejichž pomocí měly měřit s neuvěřitelnou přesností vzájemnou vzdálenost. V případě, že by tímto trojúhelníkem prošla gravitační vlna, měly by ji družice zaznamenat.

LISA měl být společný projekt americké a evropské vesmírné agentury, po odstoupení americké strany lze očekávat, že Evropa projekt sama platit nebude a ten tak upadne v zapomnění. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit