do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Americké vládní agentury NASA a DARPA spolupracují na vývoji mezihvězdné vesmírné lodi

Projekt dostal jméno The 100-Year Starship a jeho cílem je navrhnout misi, která by vzala lidskou posádku ke hvězdám. Zatím ani tolik nejde přímo o samotnou vesmírnou loď nebo posádku, ale spíš o technologie, bez kterých by taková cesta nebyla možná. V neposlední řadě je také třeba navrhnout organizaci, business model a financování takového projektu. Organizace DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) udělala první krok a podala "žádost o informace", ve které je sepsáno, po čem se ohlíží a jaký výzkum je třeba udělat, aby bylo možné misi realizovat.Mezi hlavní okruhy vyžadující podrobné vědecké studie patří dlouhodobé přežití lidské posádky v délce až jednoho století v hlubokém vesmíru. Navržená vesmírná loď tedy musí být schopná být po dobu jednoho století bezpečným útočištěm cestovatelů a poskytovat jim jídlo, energii, společenské vyžití a ochranu před životu nebezpečným prostředí hlubokého vesmíru. Nelze ani zapomenout na nemožnost oprav ze Země, loď proto musí být soběstačná i co do výroby náhradních součástí, paliva a dalších potřeb.

Kromě samotného technologického vývoje je také třeba myslet na organizaci lidského společenství cestovatelů, které bude po desítky let odděleno od zbytku lidstva. Posádka na mezihvězdné vesmírné lodi musí být nezávislá na vládním řízení nebo financování.

Pro realizaci takového projektu je třeba navrhnout instituci, která by celý projekt zaštiťovala a zajistila jeho realizaci. Prozatím do nápadu investuje DARPA milion dolarů a NASA dalších 100 tisíc.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit