Raketoplán < LIVING fUTURE

VIDEO: Co zabránilo pátečnímu startu raketoplánu Endeavour?

Start raketoplánu Endeavour provázejí potíže, takže vlastně nic nového pod Sluncem. Už jsme si na to zvykli, každý start raketoplánu je totiž spojen s odklady jeho startu. Většinou se objeví nějaké technické potíže, a když už není problém s technikou, objeví se špatné počasí. Po dvou nehodách raketoplánů, kdy zemřela vždy celá posádka, jsou už američtí technici nesmírně pečliví a hledají sebemenší důvody, proč by raketoplán neměl vzlétnout. Termín startu Endeavouru se už posunul, kvůli startu ruské lodi k ISS, přestál nejistotu v období rozpočtové krize v USA, a nakonec jej opět položily technické problémy. Co se pod tímto pojmem tentokrát skrývá?

Raketoplán Endeavour

Raketoplán Endeavour na cestě z budovy, kde byl sestaven a naložen na startovací rampu 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.Během předstartovních příprav se objevila anomálie hned na dvou zařízeních stejného typu, šlo o zařízení, které má na starosti regulaci teploty pomocných jednotek APU (auxilary power unit) které hydraulicky ovládají pohyb hlavních motorů raketoplánu při startu a také pohyb směrovek na křídlech při přistání. Kdyby se raketoplán dostal do vesmíru s nefunkčními regulátory teploty pro tyto jednotky, zmrzly by a při přistání by zřejmě nepracovaly tak jak mají a raketoplán by byl při svém sestupu atmosférou doslova neovladatelný, protože přistává bez jakýchkoliv motorů, vracející se astronauti by neměli žádnou možnost ovlivnit chování lodi.

Start byl tedy odložen nejméně o 72 hodin. Až dnes by se mělo rozhodnout o tom, zda lze stihnout start Endeavouru v pondělí, nebo bude odložen ještě na později. Po odložení startu v pátek následovalo odčerpání paliva z nosné rakety a inspekce APU, hledání příčiny nefunkčních ohřívačů.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Raketoplán
tag icon
Další články z kategorie
Raketoplán