Výzkumné zařízení AMS-2 bylo nainstalováno na ISS, začíná nová éra zkoumání vesmíru

Úkolem alfa magnetického spektrometru AMS-2 je zkoumat objekty v hlubokém vesmíru prostřednictvím důkladné analýzy subatomárních částic, které procházejí magnetickým polem a několika různými detektory. Na jeho vývoji se podílelo šest stovek vědců ze 16 zemí a vedených laureátem nobelovy ceny za fyziku z roku 1976, Samuelem C. C. Tingem.

AMS-2

AMS-2 alfa magnetický spektrometr byl nainstalován na Mezinárodní vesmírnou stanici 19. května 2011 při misi STS-134 raketoplánu Endeavour.Dvoumiliardové zařízení bylo ve čtvrtek permanentně nainstalováno na Mezinárodní vesmírnou stanici. Astronauti Andrew Feustel a Roberto Vittori s pomocí robotického ramene raketoplánu Endeavour předali AMS-2 robotickému rameni Canadarm2 na ISS operovaném Gregem Chamitoffem a poté bylo nainstalováno na stanici.

Srdcem AMS je silný magnet, který vytváří homogenní magnetické pole o objemu asi jednoho kubického metru. Toto pole je potom využíváno k lomu trajektorie nabitých kosmických částic, které procházejí několika detektory. AMS-2 s jejich pomocí sbírá obrovské množství dat, která zpracuje a za pomoci už existující infrastruktury na ISS pošle vědcům na Zemi.

Detektory AMS-2
  • Transition Radiation Detector (TRD) měří ty nejrychlejší částice, které se přibližují rychlosti světla,
  • Time of Flight (TOF) měří rychlost procházejících částic a jejich náboj,
  • Silicon Tracker určuje koordináty částic v magnetickém poli,
  • Ring Image Cerenkov Counter (RICH) měří jak rychlost tak náboj částic,
  • Electromagnetic Calorimeter (ECAL) měří energii a pozici elektronů, pozitronů a gamma záření.
Hledání antihmoty ve vesmíru
O tom zda a v jakém množství existuje antihmota ve vesmíru nemají vědci žádné důkazy, antičástice doposud nebyly ve vesmíru detekovány ani s pomocí pozemních detektorů, ani obrovských balónů vypuštěných na samotnou hranici vesmíru ani první měření pomocí AMS-1 v roce 1999. Fyzikální zákony existenci antihmoty ve vesmíru nepopírají, mohly by dokonce existovat celé galaxie z antihmoty, jde však pouze o teorie nepodložené žádným měřením. Citlivé detektory AMS-2 by podle vědců mohly umožnit vyřešit otázku existence antihmoty ve vesmíru definitivně.
Podstata temné hmoty
Temná hmota je pouhý teoretický pojem, který se snaží vysvětlit pozorované množství hmoty ve vesmíru. Vědci doposud netuší, z jakých subatomárních částic by mohla být tvořena, mají však několik možných kandidátů. Jedním z nich je neutralino, pokud by tato částice opravdu existovala, měla by při srážkách vytvářet nabité částice, které by AMS mělo být schopné detekovat a analyzovat. Samotná existence neutralina by tedy nebyla důkazem o existenci temné hmoty, nicméně každá nová subatomární částice vědcům pomáhá doplnit znalosti o podstatě a rozložení hmoty ve vesmíru.
Měření kosmického záření
Měření kosmického záření doposud probíhalo hlavně prostřednictvím balónů vypuštěných do horních vrstev atmosféry. Instalace AMS-2 na orbitální stanici přinese vědcům poprvé kontinuální, přesné a dlouhodobé měření radiace ve vesmíru, která je jednou z největších překážek cest lidí do hlubokého vesmíru. AMS-2 otevírá oči nejen astronomům ale i kosmologům a fyzikům. Jeho instalace na ISS je vědci považována za významnou událost, která by měla posunout hranice lidského vědění o kus dál. AMS-2 už několik dní posílá vědcům do Johnsonova vesmírného střediska množství nových dat, která teď projdou důkladnou vědeckou analýzou. O výsledcích měření AMS-2 vás budeme informovat
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie AMS

Astronauti během několika výstupů do volného vesmíru opravili detektor kosmického záření AMS-02

28. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Astronauti na ISS při čtvrtém výstupu do volného vesmíru opravili zařízení Alpha Magnetic Spectrometer (AMS-02) a prodloužili tak jeho životnost. Tomuto unikátnímu zařízení, které zkoumá kosmické zařízení z vnějšku ISS, přestala fungovat zařízení na chlazení a hrozilo tak, že brzy doslouží. Zařízení nebylo designované pro podobné zásahy přímo ve vesmíru, bylo proto nejprve potřeba vyvinout zcela nové postupy a také nástroje.

Loď Cygnus na ISS dovezla vybavení, které bude použito při opravě detektoru kosmického záření AMS-2

4. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Čínská sonda měřící kosmické záření potvrzuje existenci tajemného signálu, mohlo by jít o temnou hmotu

5. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

Čínská orbitální sonda DAMPE (Dark Matter Particle Explorer, nebo také Wukong) je ve vesmíru už dva roky a měří signály z kosmického záření. Podle studie publikované v listopadu ve vědeckém magazínu Nature skupinou čínských, švýcarských a italských vědců se sondě podařilo replikovat již dřívější měření, které by mohlo indikovat rozpad částic temné hmoty. Nejde však zdaleka o důkaz její existence, spíš jen o náznak, který si vědci zatím neumí vysvětlit.

celý článek

Detektor kosmického záření AMS-02 slaví své první narozeniny ve vesmíru

13. 6. 2012 (novější než zobrazený článek)

AMS-02 je speciálně vyvinutý detektor kosmického záření, který je upevněný vně komplexu ISS. Na oběžnou dráhu vyletěl loni na palubě raketoplánu Endeavour a od své instalace zaznamenal už přes 17 miliard detekcí.

celý článek

Raketoplán Endeavour v dubnu dopraví na ISS částicový detektor AMS, bude hledat antihmotu

21. 3. 2011

Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) je složen ze silných magnetů, s jejichž pomocí má dvou tunový přístroj detekovat kosmické záření. Cílem AMS není částice kosmického záření zachytit, ale důkladně analyzovat, vědce zajímá jejich náboj, rychlost, energetické hodnoty, ale také jejich původ. Přístroj bude na trvalo umístěn na ISS, kde bude dlouhodobě zaznamenávat hodnoty a hledat antihmotu a temnou hmotu ve vesmíru.

celý článek