Projekt mezihvězdné lodi pod taktovkou DARPA a NASA dostává konktrétnější rozměry

Projekt 100 Year Starship se chýlí ke konci své první fáze, už jen do 8. července lze podat přihlášku k podílení se na projektu. Agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) doposud registruje 150 jedinců nebo skupin, které zaslaly své návrhy. Následovat by měla konference v Orlandu (Florida) 30. září, kam by se měli sjet odborníci se svými vizemi stavby vesmírné lodi a její mise k blízké hvězdě.

Koncept vesmírné lodi

Koncept vesmírné lodi koncept vesmírné lodi navržený společností Ad Astra Rockets pro dopravu na Měsíc. Loď na obrázku vyrábí elektřinu solárními panely a pohání ji 4 motory VASIMR.Samotná realizace mise je na desetiletí vzdálená, neexistují potřebné technologie ani finance, dokonce ani cíl takové mise. Je třeba dořešit nespočet detailů mise včetně výběru samotné posádky. DARPA ale vidí potenciál v tomto programu, který by měl motivovat mladé vědce a vést je k dnes ještě nedosažitelnému cíli, který se ale zřejmě jednou stane realitou. Technologie, které bude nutné pro tuto misi vyvinout by měly obohatit život lidí na Zemi dávno předtím, než dojde k samotnému startu.

Mezihvězdná loď, která by po desetiletí měla poskytovat domov posádce astronautů v hlubokém vesmíru, musí být energeticky neutrální. Solární pohon, nebo plachtění je v mezihvězdném prostoru nepoužitelné a možnost natankovat po cestě neexistuje, bude tedy nutné vyvinout takový zdroj energie, který bude moci napájet přístroje na palubě ale také pro pohon lodi.

Otazníkem je doposud také samotná organizace, která bude celý projekt zaštiťovat. DARPA ji chce do letošního listopadu založit a vložit do ní půl milionu dolarů jako startovací kapitál. Stále se však vede debata, zda by tato organizace měla generovat zisk nebo ne. To vše se bude projednávat na zářijové konferenci v Orlandu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmír