do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Vesmírná sonda LRO našla na odvrácené straně Měsíce známky vulkanické činnosti

Vesmírné sondě LRO (Lunar Reaconnaissance Orbiter), která krouží kolem Měsíce od roku 2009, se podařilo objevit malou oblast vulkanické aktivity na odvrácené straně Měsíce v Compton-Belkovichově oblasti. Charakter a umístění sopečných útvarů pořízených několika přístroji LRO, naznačuje, že vznikly při nebazické vulkanické činnosti, zatímco drtivá většina vulkanismu na Měsíci je bazického charakteru.Na rozdíl od bazického (čedičového) vulkanismu, provázeného proudy lávy (výsledkem této činností jsou rozsáhlá "moře" na přivrácené straně Měsíce), jsou nově objevené útvary jiného typu sopečné činnosti, jde o nebazickou (kyselou, riolitovou) činnost, při které nedochází k vyvěrání magma na povrch. Při takovéto vulkanické činnosti vznikají na Zemi často toxické mraky, ve kterých se hromadí plyny a popel z hlubin pod povrchem. Tato aktivita je také často doprovázená tvorbou vulkanických dómů nebo prohlubní.

Podle Brada Joliffa (autora studie, která se tématem zabývá) je objev nového druhu sopečné činnosti na Měsíci výjimečný už jen proto, že poukazuje na komplexní geologickou aktivitu na jediném přirozeném satelitu naší planety.

Lokalita Compton-Belkovich se nachází na odvrácené straně Měsíce a své jméno dostala po dvou kráterech dominující tamnímu reliéfu. Vědci NASA sem upírali objektivy svých kamer už od devadesátých let, kdy zde vesmírná sonda Lunar Prospector detekovala vysokou koncentraci Thoria, radioaktivního prvku, který je dobře detekovatelný z oběžné dráhy. Vzhledem k tomu, že zbytek odvrácené strany Měsíce je v tomto ohledu zcela neaktivní, dostává se oblasti Compton-Belkovich velké pozornosti a měla se stát cílem pilotované výpravy v rámci již zrušeného programu Constellation.

Kromě spektrální analýzy využili vědci z NASA také optického pozorování. Při přeletech sondy LRO nad Compton-Belkovich regionem, snímali útvary z více možných úhlů. V kombinaci s různě dopadajícím slunečním světlem dokázali identifikovat několik dómů, které se tyčí nad okolní povrch o velikosti 1-6 kilometru napříč. Podle studie, která vyšla v magazínu Nature, vědci připisují vznik těchto útvarů právě tuhé lávě, která doprovází nebazickou sopečnou činnost.

Brad Joliff se svým týmem odhaduje stáří útvarů v oblasti Compton-Belkovich na 800 milionů let. Doposud se odhadovalo, že poslední vulkanická aktivita na Měsíci utichla před miliardou let.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit