do not follow here
ATV < LIVING fUTURE

ESA navrhuje NASA společné využití Orionu a ATV pro mise za oběžnou dráhu Země

Evropská vesmírná agentura se snaží přijít s novým konceptem pro svou automatickou vesmírnou loď ATV (Automated Transfer Vehicle). Mělo by jím být spojení amerického Orionu dopravujcím posádku dvou až čtyř astronautů s evropským nákladním modulem ATV.Orion, nebo také MPCV (multi-purpose crew vehicle) vyvíjí pro NASA společnost Lockheed Martin, první prototyp pro testování na oběžné dráze by měl být připraven v roce 2013. NASA chce Orion používat při misích na Měsíc, Mars nebo v pásu asteroidů, tyto několik měsíců trvající mise vyžadují množství zásob a paliva. Ačkoliv Lockheed Martin má v kontraktu s NASA také vývoj servisního modulu, většina pozornosti ve společnosti se soustředí na Orion.

Evropští představitelé by rádi zužitkovali finance vložené do vývoje evropské automatické nákladní lodi ATV. Dvě mise již má úspěšně za sebou a v plánu jsou další dvě, potom se zatím neplánuje výroba dalších ATV. ESA zatím přišla s několika návrhy jak ATV přepracovat a rozšířit možnosti jeho využití, mezi návrhy byla modifikace pro vstup do atmosféry s následným přistáním, nebo také verze pro přepravu lidské posádky. 

Spojení s Orionem pro mise za oběžnou dráhou Země je také snahou ESA nezůstat pozadu ve vesmíru po skončení programu ISS. "Uvědomujeme si, že tu budeme i po skončení ISS" řekl Thomas Reiter, ředitel direktorátu ESA pro lety lidí do vesmíru, "lidé budou dál létat na oběžnou dráhu a hlouběji do vesmíru. Myslím, že právě teď je vhodná doba se tím začít zabývat a udělat kroky správným směrem."

Jean-Jacques Dordain, ředitel ESA, médiím sdělil, že už od května s NASA diskutuje zapojení nové generace ATV do amerického průzkumu vesmíru. Bill Gerstenmaier, představitel NASA charakterizoval jednání jako předběžná, připustil ale, že by se obě agentury mohly dohodnout do podzimu tohoto roku.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ATV

tag icon
Další články z kategorie
ATV
Načítám stránku...
x zrušit