do not follow here
Cesta lidí na Mars < LIVING fUTURE

ESA a Roskosmos připravují společnou první cestu lidí na Mars, nový závod začíná

Na tiskové konferenci na letecké show nedaleko Moskvy prohlásil ve středu ředitel Evropské vesmírné agentury, Jean-Jacques Dordain, že ESA společně s ruskou vesmírnou agenturou Roskomsos budou společně pracovat na první pilotované misi na Mars.Bohužel nic víc se neodhodlaly špičky evropského ani ruského vesmírného průmyslu zveřejnit. Nevíme tedy ani konkrétní rok mise, ani čím, která strana přispěje, nebo kolik to bude stát. Je zřejmé, že ESA s ruskou stranou zatím stále jedná na konkrétních podmínkách, nicméně snaha obou stran spojit své síly při první cestě lidí na Mars je zřejmá.

ESA už s ruskou vesmírnou agenturou spolupracuje na několika misích, například v rámci projektu Mars500, který simuluje let šestičlenné posádky právě k rudé planetě. Členy této posádky jsou tři Rusové, dva Evropané a jeden Číňan. Simulovaná mise měla trvat 520 dní a blíží se ke svému konci.

Kromě ruské a evropské vesmírné agentury se na Mars chystá také NASA a zřejmě i Čína, i když okolo vesmírného programu Číny je spousta neznámých. Možná největším konkurentem v novodobém vesmírném závodu je ale soukromá společnost SpaceX, která na rozdíl od Číny neskrývá snahu na Mars létat se svou vesmírnou lodí Dragon.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Cesta lidí na Mars

tag icon
Další články z kategorie
Cesta lidí na Mars
Načítám stránku...
x zrušit