do not follow here
Zamyšlení < LIVING fUTURE

Padá progress, rychle, něco si přej!

Progress znamená pokrok, tentokrát to byl ale úkrok stranou, nebo rovnou pád do hlubin, zakončený explozí a rozbitými okenními tabulemi v Altajské republice. To máme pěkný pokrok, ale tak nějak špatným směrem. Šestice astronautů na orbitální stanici zatím zůstává klidná, mají zásob dostatek a i kdyby nebylo ruského progressu, jsou tu další dopravní prostředky. Nervózní už ale může začít být ruský vesmírný průmysl, přichází totiž volný trh, který jej doslova roztrhá.Neviditelná vesmírná ruka trhu pomalu dozrává, soukromé společnosti budou americké vládě už od příštího roku prodávat své služby a vozit za ni náklad na orbitální stanici. A jsou levnější než Rusové. Ano, ruský vesmírný průmysl má za sebou desítky let dlouhou tradici a nespočet úspěšných startů svých raket, trhy ale zajímá současnost a s rostoucím počtem závad a nehod se za chvíli bude muset i samotná ruská vláda zamyslet na tím, zda není bezpečnější a hlavně výnosnější nechat zboží dopravit do vesmíru soukromým dopravcem.

Po nedávných nezdarech raket Proton-M a Sojuz-FG, teď trojici astronautů letících na ISS koncem září nezbývá než doufat, že stejný osud nepotká také jejich raketu Sojuz-U. Bohužel prozatím vede cesta do vesmíru výhradně přes Bajkonur (pokud se vám třeba nepodaří přesvědčit čínskou vládu) a ještě několik let tomu tak zřejmě bude. Problémy ruských raket by tak přímo mohly způsobit výrazné zpomalení průzkumu vesmíru, ať už zmenšením počtu astronautů na ISS nebo dokonce jejím úplným opuštěním. 

Kdo by to před čtyřiceti lety očekával, že ještě dnes budou astronauti riskovat život usednutím do křesla, které je má vynést do vesmíru? Je na čase to konečně změnit. Velký třesk cestování do vesmíru je, zdá se, za rohem. Soukromý vesmírný sektor se postupně specializoval na telekomunikační družice, a přes dnes začínající dopravu materiálu na oběžnou dráhu se postupně propracovává k dopravě astronautů do vesmíru zhruba od poloviny aktuální dekády.

Než ale přijde nová doba, bude ruský sojuz jediným dopravním prostředkem pro cestu do vesmíru. Na rozdíl od amerických raketoplánů, jejichž operace poznamenaly dvě katastrofální nehody, jsou ruské sojuzy při dopravě astronautů na ISS zatím bezchybné. Přejme si ať je tomu tak i za další čtyři roky jejich sólo letů na oběžnou dráhu.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Zamyšlení

  tag icon
  Další články z kategorie
  Zamyšlení
  Načítám stránku...
  x zrušit