Padá progress, rychle, něco si přej!

27. 8. 2011

Progress znamená pokrok, tentokrát to byl ale úkrok stranou, nebo rovnou pád do hlubin, zakončený explozí a rozbitými okenními tabulemi v Altajské republice. To máme pěkný pokrok, ale tak nějak špatným směrem. Šestice astronautů na orbitální stanici zatím zůstává klidná, mají zásob dostatek a i kdyby nebylo ruského progressu, jsou tu další dopravní prostředky. Nervózní už ale může začít být ruský vesmírný průmysl, přichází totiž volný trh, který jej doslova roztrhá.

Dragon

Dragon Zásobovací modul společnosti SpaceX, která se uchází o zakázku NASA na dopravu zásob a potenciálně i astronautů na ISS.Neviditelná vesmírná ruka trhu pomalu dozrává, soukromé společnosti budou americké vládě už od příštího roku prodávat své služby a vozit za ni náklad na orbitální stanici. A jsou levnější než Rusové. Ano, ruský vesmírný průmysl má za sebou desítky let dlouhou tradici a nespočet úspěšných startů svých raket, trhy ale zajímá současnost a s rostoucím počtem závad a nehod se za chvíli bude muset i samotná ruská vláda zamyslet na tím, zda není bezpečnější a hlavně výnosnější nechat zboží dopravit do vesmíru soukromým dopravcem.

Po nedávných nezdarech raket Proton-M a Sojuz-FG, teď trojici astronautů letících na ISS koncem září nezbývá než doufat, že stejný osud nepotká také jejich raketu Sojuz-U. Bohužel prozatím vede cesta do vesmíru výhradně přes Bajkonur (pokud se vám třeba nepodaří přesvědčit čínskou vládu) a ještě několik let tomu tak zřejmě bude. Problémy ruských raket by tak přímo mohly způsobit výrazné zpomalení průzkumu vesmíru, ať už zmenšením počtu astronautů na ISS nebo dokonce jejím úplným opuštěním. 

Kdo by to před čtyřiceti lety očekával, že ještě dnes budou astronauti riskovat život usednutím do křesla, které je má vynést do vesmíru? Je na čase to konečně změnit. Velký třesk cestování do vesmíru je, zdá se, za rohem. Soukromý vesmírný sektor se postupně specializoval na telekomunikační družice, a přes dnes začínající dopravu materiálu na oběžnou dráhu se postupně propracovává k dopravě astronautů do vesmíru zhruba od poloviny aktuální dekády.

Než ale přijde nová doba, bude ruský sojuz jediným dopravním prostředkem pro cestu do vesmíru. Na rozdíl od amerických raketoplánů, jejichž operace poznamenaly dvě katastrofální nehody, jsou ruské sojuzy při dopravě astronautů na ISS zatím bezchybné. Přejme si ať je tomu tak i za další čtyři roky jejich sólo letů na oběžnou dráhu.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Zamyšlení

  Jak dlouho nám ještě budou padat satelity na hlavu?

  23. 10. 2011 (novější než zobrazený článek)

  Za poslední měsíc jde už o druhý případ pádu vyřazeného satelitu z vesmíru. Spousta lidí se ptá jak mohou být ti, co družice do vesmíru vysílají tak nezodpovědní, že je nechají nekontrolovaně padat na lidi. A je toho spousta, co na nás může všechno spadnout, odhaduje se, že kolem Země obíhají desítky milionů kusů různého smetí jejichž celková hmotnost je neuvěřitelných 5500 tun. Hodlá někdo se stále rostoucím nebezpečím něco dělat?

  celý článek

  Revoluce je za dveřmi! Všichni fyzikové do zbraní

  24. 9. 2011 (novější než zobrazený článek)

  Už jste zažili nějakou revoluci? Sametovou? Oranžovou? A co takhle revoluci v teoretické fyzice? Jedna taková se v uplynulém týdnu objevila na obzoru, ještě ale nejásejte (ani neplačte), nic není jisté, dokud se výsledky nepotvrdí dalšími experimenty. Objev, který ve čtvrtek ohlásili vědci z CERNu, totiž nedává smysl, alespoň podle teorií doposud uznávaných jako základ dnešní fyziky. Jak se s touto nejistotou svět popere nikdo asi neodhadne, do práce ale v pondělí asi všichni půjdeme stejně jako minulý týden.

  celý článek

  Božská částice, svatý grál současné fyziky

  3. 9. 2011 (novější než zobrazený článek)

  Už jste o ní slyšeli? Těžko ji totiž uvidíte, je tak malá, že by všechna zrnka písku na všech plážích... vždyť to znáte, prostě malá. A prý je božská, natolik božská, že strčí všechny ostatní částice do kapsy. Přesto ale, že je tak významná, je i přes neutuchající snahu a víru mnoha vědců po celém světě k nenalezení a co víc, ve skutečnosti dokonce možná ani neexistuje.

  Proč je higgsův boson tak božský a proč ho pořád ještě vědci nenašli?

  celý článek