do not follow here
Space Launch System (SLS) < LIVING fUTURE

Space Launch System - raketa NASA, která dopraví astronauty na Mars a dál do vesmíru

Administrátor NASA Charles Bolden společně s několika kongresmany odhalil ve středu podrobnosti týkající se nové obří rakety, která bude vynášet astronauty do vesmíru. Space Launch System (SLS) má začít s testováním za šest let a do deseti let začnou testy s kapslí Orion pro astronauty na její špičce.SLS je stěžejní součástí vesmírného plánu prezidenta Obamy, raketa totiž má vynášet astronauty na vesmírné mise mimo oběžnou dráhu Země. První takovou misí bude zřejmě cesta astronautů k planetce poblíž Země (NEO), následovat by měl Mars a pás asteroidů. SLS bude primárně sloužit k dopravě astronautů za nízkou oběžnou dráhu Země, v případě potřeby může ale zprostředkovat dopravu na Mezinárodní vesmírnou stanici.

NASA plánuje vyrábět jednu raketu ročně po dobu 15 let, s tím, že ve 20. a 30. letech by se mohla produkce ještě navýšit. Celková cena programu SLS má dosáhnout na 35 miliard dolarů do doby než s ní poletí první astronauti do vesmíru.

Design SLS připomíná raketu Saturn V, která vynášela astronauty na Měsíc. Podobně jako Saturn V bude SLS využívat tekutého paliva, oproti solid rocket boosters u raketoplánů, které využívaly tuhého paliva. Zpočátku bude schopna raketa SLS vynést do vesmíru 70 tun materiálu, na konci vývoje by to ale raketa měla být schopná vynést až 130 tun nákladu pro misi na Mars (raketoplán 27 tun, Saturn V 120 tun). Podle NASA budeme moci SLS považovat za nejvýkonnější raketu, která byla kdy postavena.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Space Launch System (SLS)

Načítám stránku...
x zrušit