Elenin pokračuje po své dráze k Zemi, kometa ale výrazně pohasla

Vesmírná solární observatoř STEREO Ahead zachytila 3. října kometu Elenin na její cestě od Slunce k Zemi, kolem které proletí v 84násobku vzdálenosti Země od Měsíce. Vesmírná sonda STEREO Ahead, je jedna ze dvou sesterských družic pozorujících Slunce, obíhá Slunce před Zemí a má zrovna kometu ve svém zorném poli.

Elenin (kometa)

Elenin (kometa) Na snímku ze solární observatoře STEREO Ahead pořízeném 3. října 2011 jsou vidět, kromě vzdálených hvězd a malých objektů sluneční soustavy na pozadí, tři zajímavé objekty. Planetka Vesta, kterou zrovna zkoumá vesmírná sonda Dawn. Dále kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova, která v posledních dnech ukázala krásný ocas, způsobený slunečním větrem, který bičuje její povrch. A v neposlední řadě je to kometa Elenin. Že ji nevidíte? Z toho si nic nedělejte, skutečně pohasla natolik, že se astronomům téměř ztratila z teleskopů.Ačkoliv se původně čekalo, že by kometa mohla mít viditelný ocas, zdá se, že nakonec viditelná nebude. Od svého přiblížení ke Slunci výrazně potemněla a i na snímku vpravo je téměř nerozpoznatelná.

Kromě komety Elenin je na snímku také kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova. Pojmenovaná je po svém objeviteli Minoru Honda, který ji objevil v roce 1948. Další dvě jména patří českému astronomovi Antonínu Mrkosovi a slovenské astronomce Ľudmile Pajdušákové, kteří ji nezávisle na japonském objeviteli pozorovali ze slovenské observatoře na Skalnatém plese tři dny poté.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Elenin (kometa)