do not follow here
Uran < LIVING fUTURE

Americký tým vědců navrhuje NASA historicky první misi k planetě Uran

Ve sluneční soustavě zůstává poslední třída téměř neprozkoumaných planet, ledoví obři Uran a Neptun. Zatímco všechny ostatní planety už od zvědavého lidstva získaly umělé družice, planety Uran a Neptun byly zatím prozkoumány buď zdálky ze Země nebo při průletech vesmírných sond mířících jinam. Ve vědecké komunitě už ale sílí tlak na vesmírné agentury na prozkoumání Uranu (přece jen je blíž než Neptun). Po nepřijatém evropském návrhu Uranus Pathfinder ze začátku letošního roku se nyní ozývá i americká skupina vědců, která prostřednictvím Planetary Science Decadal Survey doporučuje NASA zvážení mise k Uranu.Uran je zvláštní planeta, jako jediná se díky své pohnuté ose po oběžné dráze valí jako kámen. Na rozdíl od plynných obrů Jupitera a Saturnu je její složení komplexnější, místo vodíku a helia je její atmosféra tvořena vodou, metanem, amoniakem a oxidem uhličitým. Toto složení dává Uranu (a také Neptunu) typickou modrou barvu.

Nejblíže se k Uranu přiblížila zatím jediná sonda, Voyager 2 v roce 1986. Voyager 2 proletěl ve vzdálenosti 86 tisíc kilometrů od povrchu Uranu, kvůli gravitační asistenci při cestě k okraji sluneční soustavy.

Mise k Uranu navržená Planetary Science Decadal Survey by měla odstartovat mezi roky 2020-2023 a cesta k planetě by měla trvat 13 let.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Uran

Načítám stránku...
x zrušit