do not follow here
Opportunity < LIVING fUTURE

Rover Opportunity hledá na Marsu místo, kde bude mít vhodné podmínky k přezimování

Zatímco se nový rover Curiosity teprve včera vydal na cestu k planetě Mars, jeho menší předchůdce Opportunity se na rudé planetě připravuje na svou už několikátou tuhou zimu. Robotický průzkumník Opportunity přistál na Marsu společně se sesterskou sondou Spirit už v roce 2004, tehdy jej čekalo plánovaných 90 solů (den na Marsu). Dnes už ale strávil na Marsu více než 2700 solů a pokud přežije snížený přísun energie přes zimu, možná se dočká i příletu svého nástupce v srpnu 2012.Během zimy bude mít rover příliš málo slunečního světla pro generování energie, zůstane tedy na jednom místě, aby se mohl místo pohybu soustředit na uchování důležitých funkcí. Opportunity se teď snaží najít vhodné místo pro přezimování, to by mělo být natočené na sever, což umožní sondě získat maximum slunečního světla.

Sonda se aktuálně nachází na severním okraji kráteru Endeavour, místo nazvané Cape York (mys York). Na místě se nachází dvě místa, která by mohla mít vhodné podmínky pro zimoviště, na jednom z nich stráví Opportunity několik dní. Během této doby bude rover snímat povrch geologického útvaru nazvaného "Transvaal" přístrojem Microscopic Imager.

Produkce elektřiny mezitím poklesla na 297 watthodin za sol, přitom ještě v červnu produkovaly solární panely sondy 528 watthodin.

Kompozice snímků z cesty Opportunity
Poslední tři roky, se na konci dne rover Opportunity zastavil a pořídil snímek horizontu. Byla tak zdokumentována cesta robotického vozítka od kráteru Victoria ke kráteru Endeavour, kde se dnes nachází. Z 309 snímků bylo sestaveno následující video, které dokumentuje 21 kilometrů cesty. V průběhu videa se na horizontu začíná objevovat okraj kráteru Endeavour, konečného cíle sondy, ke kterému na konci úspěšně dorazí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Opportunity

tag icon
Další články z kategorie
Opportunity
Načítám stránku...
x zrušit