NASA rozdává další peníze, tentokrát nechá soukromé společnosti vyvinout nový vesmírný pohon

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vybral pět společností, které by měly přijít s koncepty pro demonstraci solárního elektrického pohonu. Celkem rozděluje tři miliony dolarů a očekává od zúčastněných společností report, ve kterém bude definován koncept mise demonstrující využití této nové technologie, která hraje klíčovou roli pro cestování astronautů za hranici nízké oběžné dráhy naší planety.

Solar electric propulsion

Solar electric propulsion vývoj vesmírného pohonu nové generace je nezbytným krokem k expanzi lidí do vesmíru. Mezi zvažovanými technologiemi jsou VASIMR a iontový pohon. První orbitální testy s prototypem VASIMR by mohly proběhnout už do 4 let.Mezi vybrané společnosti patří:
  • Analytical Mechanics Associates Inc., Hampton, Va.
  • Ball Aerospace & Technologies Corp., Boulder, Colo.
  • The Boeing Company, Huntington Beach, Calif.
  • Lockheed Martin Space Systems Company, Littleton, Colo.
  • Northrop Grumman Systems Corp., Redondo Beach, Calif.
Solární elektrický pohon (solar electric propulsion) využívá slunečních paprsků pro generování elektřiny, která je následně využívána v motoru, který pohání vesmírnou loď kupředu. Zvažovány jsou dva různé přístupy, iontový pohon a VASIMR. Iontový motor pomocí magnetického pole urychluje částečky paliva, které vychází tryskou ven, což dává lodi sice malé, ale stabilní zrychlení opačným směrem. VASIMR zase s pomocí radiových vln zahřívá palivo na velmi vysoké teploty čímž dosahuje většího zrychlení, tento pohon je silnější a spotřebovává také větší množství elektřiny. Vývoj nového vesmírného pohonu je nezbytností pro cesty lidí za oběžnou dráhu Země. Koncepty misí identifikují případné nedostatky současných technologií a potřeby pro jejich uskutečnění. Solární elektrický pohon je součástí cestovní mapy NASA pro budoucnost průzkumu vesmíru, tento pohon by měl dovézt první lidskou posádku na planetu Mars.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmírný pohon