V polovině března rozšíří řady vesmírných observatoří rentgenový teleskop NuSTAR

NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) je novou výzkumnou misí NASA, která spadá do vesmírného programu Explorer missions. Úkolem observatoře bude pozorovat vzdálený vesmír ve vysokoenergetické části elektromagnetického spektra. Rozšíří tak řadu rentgenových teleskopů jako je XMM-Newton a Chandra, které však pozorují vesmír spíš v nízkoenergetickém rentgenovém pásmu, NuSTAR je vybaven pro pozorování silnějšího záření.

NuSTAR

NuSTAR Optický modul (vpravo) je s hlavním modulem, na kterém jsou umístěny detektory, propojen 10 metrů dlouhým stožárem. Optický modul je vybaven dvěma stejnými zařízeními, která zvyšují citlivost detektorů a tím i kvalitu výstupu. Hlavní modul potom disponuje pohonem, solárními panely a dalším zařízením potřebným pro provoz a komunikaci se Zemí.Rentgenové záření vychází z těch nejenergetičtějších objektů ve vesmíru jako jsou aktivní galaktická jádra, černé díry nebo supernovy. Mise NuSTAR by měla přinést nové poznatky o těchto objektech ve vzdáleném vesmíru a doplnit tak naše vědomosti o vesmíru a jeho evoluci. 

Mezi primární cíle mise patří:
  • Důkladné pozorování černých děr, a detailní zmapování jejich rozmístění
  • Mapování radioaktivního materiálu v mladých mlhovinách vzniklých ze supernov, na to navazuje zkoumání evoluce hvězd a pochopení jejich explozí.
  • Pozorování výtrysků radiace z center galaxií a porozumění jejich vzniku
NuSTAR je první misí, která bude moci ostřit na vzdálené zdroje rentgenového záření. Teleskop je postaven na principu Wolterova teleskopu, který pro pozorování tohoto typu záření využívá speciálních zrcadel. Modul s optickým zařízením je připevněn na konci 10 metrů dlouhého stožáru, který jej odděluje hlavního modulu s detektory, solárními panely a pohonem. Do vesmíru vynese teleskop NuSTAR raketa Pegasus XL společnosti Orbital Sciences Corporation z atolu Kwajalein na Marschalových ostrovech v polovině března.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmír