do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Nová mise na Mars by měla vrtat do jeho nitra a zjistit jak se rodí planety

Koncept mise, který soutěží o výběr pro realizaci v roce 2016, dostal název InSight a je součástí programu Discovery. Úkolem InSight je získat nové informace o nitru Marsu a na základě toho lépe poznat evoluci terrestriálních skalnatých planet. Dosáhne toho vrtáním do nitra planety, kde bude měřit energii vycházející z jádra, jeho charakteristiky a vliv na zbytek planety.V rámci mise InSiight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) na Marsu v roce 2016 přistane vesmírná sonda podobná sondě Phoenix, která zkoumala polární oblast Marsu v roce 2008. Využitím již vyzkoušeného designu sondy Phoenix chtějí vědci eliminovat riziko a snížit náklady za vývoj.

Na rozdíl od Phoenixu by ale InSight přistál v rovníkové oblasti, kde je dostatek slunečního světla, který umožní fungování sondy dva roky (jeden rok na Marsu). Vzhledem k tomu, že cíle mise InSight jsou vyloženě globálního charakteru, může sonda přistát téměř kdekoliv na planetě, vědci tak vybrali oblast Elysium Planitia, která je vhodná z hlediska bezpečného přistání a optimalizace spotřeby energie.

Sonda s sebou ponese tři vědecká zařízení. Seismometr SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) dodá francouzská vesmírná agentura (CNES), instrument HP3 (Heat flow and Physical Properties Probe) pro měření tepla vycházejícího z nitra Marsu bude mít na starosti německá vesmírná agentura (DLR) a RISE (Rotation and Interior Structure Experiment) pro přesné měření rotace planety vyrobí laboratoř JPL, která je součástí NASA.

InSight bude stacionární robotická sonda, která je vybavena podobným ramenem jako Phoenix. S jeho pomocí se provrtá do hloubky asi 5 metrů pod povrch, kde bude provádět různá měření. Dva ze tří vědeckých instrumentů budou pomocí ramene transportovány z paluby sondy přímo na povrch planety.

V rámci programu Discovery bude pro realizaci v roce 2016 vybrána jedna mise ze tří kandidátů. Všechny tři vědecké týmy mají za úkol dodat detailní koncept mise do 19. března.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit