Robonaut R2 bude na ISS místo astronautů měřit proudění vzduchu

Na oběžné dráze si mohl první humanoidní robot ve vesmíru poprvé vyzkoušet skutečnou práci. Na zkoušku změřil místo astronautů proudění vzduchu u ventilační šachty, žádná velká věda, naopak, nudný, pravidelně se opakující úkol, který astronautům jen zbytečně ubírá drahocenný čas na orbitální stanici.

Robonaut 2

Robonaut 2 humanoidní robot, který bude pracovat na Mezinárodní vesmírné staniciRobonaut by měl podle plánu NASA postupně přebírat některé úkony astronautů, které jsou příliš nebezpečné pro živého člověka, nebo nevyžadují přímo přítomnost člověka.jedním z takových úkolů je kontrolování proudění vzduchu před ventilačními šachtami na několika místech na stanici. Tento úkol vyžaduje podržení indikátoru u ventilace a provedení několika měření.

Ukazuje se, že robot má v tomto případě jednu velkou výhodu, a to že není člověk. Jedním z důležitých prvků měření totiž je nehýbat s indikátorem, což se člověku ne vždy podaří. Robot také nemůže zkreslit citlivé měření vlastním dechem, na což si astronauti také museli dát pozor.

Robonaut zatím nemá nohy, ty jsou ve vývoji na Zemi, ani není schopný samostatného pohybu, ten musí zajišťovat operátoři na Zemi. Časem by ale měl být schopný některé povinnosti astronautů řešit autonomně a uvolnit jim tam ruce pro důležitější práci.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Robonaut