Vesmírný teleskop Spitzer poprvé vidí světlo odražené od super-Země

Infračervenému teleskopu NASA Spitzer se poprvé podařilo změřit světlo, které se odrazilo od atmosféry planety mimo sluneční soustavu, která se svou velikostí blíží Zemi. Doposud detekované exoplanety byly nalezeny podle jejich gravitačního vlivu na mateřskou hvězdu nebo blokování světla mateřské hvězdy. Astronomové jsou tak o krok blíže k analýze atmosfér vzdálených planet a určení, zda na nich může existovat život.

Vesmírný teleskop Spitzer

Vesmírný teleskop Spitzer Spitzer byl infračervený vesmírný teleskop vyslaný do vesmíru v roce 2003 NASA. Jeho misí bylo primárně studium exoplanet a hlubokého vesmíru v infračerveném spektru. Teleskop ukončil svou misi v lednu 2020.První přímo viděná exoplaneta se nachází asi 41 světelných let od Země a obíhá spolu s dalšími 4 planetami hvězdu 55 Cancri (Rho1 Cancri, 55 CNC). Nové informace o 55 Cancri e odpovídají tomu, co už vědci o tomto světě odhadli z předchozích měření. 

Skalnaté jádro planety, která je as i5 větší než Země, je obklopené vodou ve zvláštním stavu mezi kapalinou a plynem, a to celé obklopuje vrstva vodních par. Teplota na straně trvale přivrácené k hvězdě dosahuje 1700 °C.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
55 Cancri A Oranžová hvězda 41.1 5
part of star image
part of star image
55 Cancri B Červený trpaslík 41.1 0
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety