NASA a CSA dokončily na ISS poslední test před experimentem servisu satelitů

Americká a Kanadská vesmírná agentura na Mezinárodní vesmírné stanici společně zkouší nové technologie, které by měly vést k výrobě robotických družic starajících se o satelity na oběžné dráze Země. Tzv. RRM (Robotic Refueling Mission) probíhá vně ISS za pomoci kanadského robotického ramene Dextre a speciálního RRM modulu. Následovat bude na konci tohoto léta předváděcí tankování paliva.

Servis satelitů na oběžné dráze

Servis satelitů na oběžné dráze Údržba satelitů a prodlužování doby jejich fungování je jednou z činností ve vesmíru, které by mohly být pro jejich provozovatele výnosné.Experiment RRM Gas Fittings Removal task proběhl ve dnech 19.-22. června a byl druhým v řadě menších úkolů v rámci mise RRM. Během této demonstrace operátoři z Johnsonova vesmírného střediska na dálku ovládali robotické rameno Dextre a odstranili poklop trubice, kterou jsou družice tankovány před startem.

Snahou NASA a CSA je vytvořit schopnost opravovat satelity, které obíhají planetu a které by bez zásahu musely být vyřazeny z provozu. Robotický servis družic tak povede k prodloužení operací jednotlivých zařízení, což snižuje jejich cenu. Zároveň také dojde k omezení tvorby dalšího nebezpečného vesmírného odpadu. Kromě toho lze technologie vyvinuté pro robotický servis družic využít i v jiných oblastech ať už ve vesmíru nebo na Zemi.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Servis satelitů