do not follow here
Temná hmota < LIVING fUTURE

Astronomové našli vlákno temné hmoty propojující dvě galaktické kupy

Astronom Jörg Dietrich spolu se svými kolegy publikoval v magazínu Nature studii, podle které existuje mezi kupami galaxií Abell 222 a Abell 223 vlákno temné hmoty. Temná hmota však není vidět a její detekce je dnes možná pouze podle jejího vlivu na viditelnou hmotu ve svém okolí. Podle některých teorií by temná hmota měla dokonce stát za zrodem galaxií a nové nálezy jsou s touto domněnkou v souladu.Existence temné hmoty je zřejmá skrz její gravitační vliv na galaxie, způsobuje totiž jejich rychlejší rotaci. Svou gravitační silou však nepůsobí pouze na viditelnou hmotu, ale i na světlo samotné, které láme podobně jako lupa a vytváří tak efekt gravitační čočky. Právě tímto postupem nalezli astronomové pojítko mezi galaxiemi Abell 222 a 223 a vzhledem k tomu, že v této oblasti neexistuje viditelná hmota, která by gravitační čočku způsobovala, jako její původce je označována hmota temná.

Tento nález podporuje teorii, která říká, že vesmír je doslova protkaný vlákny temné hmoty a vše co ve vesmíru existuje je jí ve skutečnosti obklopeno. Galaxie a kupy galaxií by potom vznikaly v místech kde se vlákna temné hmoty kříží a kde je její největší koncentrace.

Přestože temná hmota tvoří celých 23 % vesmíru, její existence doposud nebyla prokázána a jedná stále o teoretický koncept. Její vliv na viditelnou temnou hmotu je však zřejmý a stále více se o ní astronomové dozvídají díky stále modernějším technologiím, které jsou v honu za temnou hmotou uváděny do provozu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Temná hmota

Načítám stránku...
x zrušit