do not follow here
Curiosity < LIVING fUTURE

Kvůli poruše sondy Mars Odyssey může mít NASA problém komunikovat s Curiosity při přistání

6. srpna by měl nadejít den, kdy na Marsu přistane nový robotický průzkumník NASA, který bude pátrat po geologické a případně i biologické historii Marsu. Přistání měla pozorovat sonda Mars Odyssey, která měla NASA zároveň zprostředkovat komunikaci při přistání, bohužel Mars Odyssey v posledních týdnech nemá zrovna své dny a kvůli poruchám se několikrát přepnula do bezpečnostního režimu, v důsledku toho dnes není na vhodné oběžné dráze pro komunikaci s Curiosity při přistání.Nejde o až tak výrazný problém jak by se mohlo na první pohled zdát, komunikace s Curiosity totiž není nezbytná pro přistání. Rover totiž přistává plně automaticky bez sebemenšího zásahu ze Země, tomu brání příliš dlouhá prodleva způsobená velkou vzdáleností, kterou musí signál urazit ze Země na Mars. Komunikace s Mars Odyssey však měla poskytnout "živé" informace o přistání sondy, to teď zřejmě proběhne bez diváků a vědci nebudou mít potřebné informace, dokud se Curiosity nebude moci spojit s jinou orbitální sondou obíhající Mars.

Ještě je možné, že se operátorům NASA podaří problémy s orbitální sondou Mars Odyssey odstranit a navést ji na kýženou oběžnou dráhu, mají na to necelé tři týdny. Mars Odyssey je na oběžné dráze Marsu už od října 2001 a její mise byla oproti původnímu plánu 4x o dva roky prodloužena. Podle vědců pracujících se sondou má ještě paliva na operace do roku 2016 možná i déle.

Vesmírná sonda Mars Odyssey se přepnula do pohotovostního režimu 11. července, poté co provedla úpravu své oběžné dráhy. Hned den na to se operátorům podařilo uvést sondu zpět do provozu a nasměřovat ji opět k Marsu (v pohotovostním režimu směřuje její anténa k Zemi). Teď NASA zvažuje, zda je vhodné opět měnit oběžnou dráhu a nemůže to způsobit více potíží než užitku.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Curiosity

tag icon
Další články z kategorie
Curiosity
Načítám stránku...
x zrušit