do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Nový ruský modul pro ISS, Nauka, se do vesmíru dostane s výrazným zpožděním

Původně se měl nový ruský modul Nauka dostat na oběžnou dráhu už v roce 2007, pak v první polovině roku 2011, problémy s jeho konstrukcí však termín neustále odsouvají. Poslední úprava plánů na vypuštění Nauky jej posouvá z konce letošního roku na konec roku příštího. Nauka nahradí stávající malý modul Pirs, který poté jako první ze stálých modulů ISS shoří v atmosféře.Nauka (Multipurpose Laboratory Module (MLM) nebo také FGB-2) je jedním ze tří 20tunových ruských modulů Mezinárodní vesmírné stanice, podobně jako Zvezda nebo Zarya také disponuje vlastními motory a navigací. Nauka bude připojena k modulu Zvezda, bude disponovat portem pro kotvení automatických i pilotovaných vesmírných lodí a bude na ni nainstalováno evropské robotické rameno.

Hlavním úkolem Nauky však bude vědecký výzkum, bude totiž sloužit jako primární laboratorní modul celé stanice. Disponuje také sprchou a ubytováním pro jednoho člena posádky (už sedmé na celé ISS). Kromě toho je modul vybaven také zařízením na transport paliva z kotvících lodí do komplexu a místem pro skladování zásob.

Modul Nauka nahradí stávající menší kotvící modul Pirs, který se stane prvním stálým modulem, kterého se ISS zbaví. Od komplexu se odpojí společně s kotvící automatickou lodí Progress a společně si to namíří do atmosféry, kde oba objekty shoří.

Specifikace modulu Nauka:
Délka: 13 metrů, průměr: 4,11 metrů, hmotnost: 20 300 kg, objem: 70 m^3.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

Načítám stránku...
x zrušit