do not follow here
Orion < LIVING fUTURE

ESA v listopadu rozhodne zda se bude chtít s NASA podílet na vývoji vesmírné lodi Orion

Evropská vesmírná agentura (ESA) stojí před důležitým rozhodnutím. Musí se prostřednictvím představitelů členských států, mezi které patří také České republika, rozhodnout, jakým způsobem se bude nadále podílet na programu ISS poté, co ze stanice odletí poslední ATV. Jednou z možných variant je vývoj a výroba servisního modulu pro americkou vesmírnou loď Orion, která má dopravit astronauty zpátky na Měsíc a poté ještě hlouběji do vesmíru.Vývoj Orionu postupuje sice pomalu, ale jistě. Už za dva roky by měl do vesmíru vyletět první prototyp, zatím bez lidské posádky a bez rakety SLS, kterou NASA také stále ještě vyvíjí. Další test je naplánován až na rok 2017, kdy by měl Orion vyletěl do vesmíru na raketě SLS a se servisním modulem, který by mohl být právě nástupcem evropského ATV. Třetí mise Orionu bude první s lidskou posádku a podle stávajícího harmonogramu by měla proběhnout v roce 2021. Během této mise astronauti obletí Měsíc a opět se vrátí na Zemi, podobně jako u misí Apollo.

Evropská vesmírná agentura dnes nedisponuje kapacitou vynést astronauty do vesmíru. Přesto se na dění ve vesmíru podílí velkou měrou a to zejména prostřednictvím Mezinárodní vesmírné stanice. Evropské společnosti se podílely jak na vývoji některých modulů komplexu, tak zejména na vývoji ATV, automatického náklaďáku, který na stanici doveze víc než jakýkoliv jiný prostředek. Mimo to také slouží jak motor, který pomáhá udržet ISS na správné oběžné dráze se správnou rychlostí.

ESA má naplánováno celkem pět misí ATV, letos proběhla třetí, příští rok čtvrtá a v roce 2014 poslední. Evropa by se mohla podle jejího ředitele pro ISS a průzkum vesmíru, Bernarda Pattiho podílet na programu ISS vývojem servisního modulu pro nepilotovanou misi Orionu v roce 2017. Jak hodlá provázat ryze americkou misi vesmírné lodi Orion s financováním mezinárodního orbitálního komplexu už ale neuvedl. 

Ředitel evropské vesmírné agentury Jean-Jacques Dordain uvedl, že věří, že se představitelé členských států na mítinku v listopadu shodnou na podílení se na vývoji americké vesmírné lodi. Představitelé NASA se odmítli k tématu vyjádřit s tím, že ESA ještě nepodala oficiální vyjádření ke svému podílení se na této misi.

Pokud by skutečně došlo k využití upraveného ATV jako servisního modulu pro Orion, plnil by poměrně zásadní funkce. Většina hardwaru servisního modulu by měla být evropská a bude vycházet ze zkušeností s ATV. Modul by byl vybaven tryskou, která by Orion poháněla a také solárními panely, které by dodávaly energii. Zároveň by sloužil pro uskladnění kapalných, plynných i pevných látek včetně zásob pro posádku. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Orion

Načítám stránku...
x zrušit