do not follow here
ESA < LIVING fUTURE

ESA vyvine novou raketu Ariane a bude se podílet na vývoji vesmírné lodi Orion

Na summitu v italské Neapoli se minulý týden dohodli ministři členských zemí na budoucím vývoji Evropské vesmírné agentury a dali jí několik významných cílů. Prvním z nich je vývoj nástupce rakety Ariane, který dokáže být konkurenceschopný na trhu s dopravou nákladu do vesmíru. Dalším důležitým cílem pro ESA je podílení se na vývoji nové vesmírné lodi NASA, Orion, pro kterou dodá Evropa technologie použité u nákladní lodi ATV.Ariane 5, Ariane 5 ME, Ariane 6
Evropská vlajková raketa Ariane 5 je sice vysoce spolehlivá a vynese poměrně velké množství nákladu na oběžnou dráhu, pomalu ale začíná zaostávat za konkurencí se svou cenou. ESA měla před sebou dvě možnosti představované německým a francouzským přístupem. DLR (německá vesmírná agentura) dlouhodobě prosazuje vývoj Ariane 5 ME (mid-life evolution), která by měla zvládnout vynést více nákladu hlouběji do vesmíru. Naopak francouszká vesmírná agentura CNES prosazuje vývoj Ariane 6, menší levné rakety s nižší nosností, za to výraznější schopností se prosadit na globálním trhu oproti konkurenci. ESA nakonec rozhodla šalamounsky a oba projekty budou nadále pokračovat s tím, že co největší podíl jednotlivých součástí raket bude vyvíjeno společně. Ariane 5 ME bude využívat restartovatelný nový motor Da Vinci, kterým bude vybaven poslední stupeň rakety a který umožní komplexnější operace na oběžné dráze. První let nové rakety by mohl proběhnout už v roce 2017.
Orion servisní modul
Dalším významným rozhodnutím ministerského jednání bylo schválení dalšího podílení se na programu ISS. ESA zatím do programu přispívá zásobováním stanice automatickou nákladní lodí ATV, naplánovány jsou však už pouze dva lety a další využití pro ATV a participace ESA na ISS doposud nebyly jasné. Ministři členských zemí rozhodli, že se evropská vesmírná agentura bude s NASA podílet na vývoji vesmírné lodi Orion, která bude létat s posádkou do hlubokého vesmíru. Orion bude využívat evropských technologií z ATV pro svůj servisní modul, navigaci a pohon.
Evropská mise na Mars
Potvrzeno bylo také partnerství evropské a ruské vesmírné agentury při misi ExoMars, poté, co NASA od programu odstoupila. Roskosmos dodá rakety proton pro dva starty v letech 2016 a 2018 a bude vyvíjet některá ze zařízení pojízdného roveru a orbitální sondy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ESA

Načítám stránku...
x zrušit