do not follow here
Voyager < LIVING fUTURE

Sonda Voyager 1 naměřila zvýšené magnetické pole, mezihvězdný prostor je na dosah

Vesmírná sonda Voyager 1 se podle NASA dostala do nové oblasti na okraji sluneční soustavy. Sonda se aktuálně nachází v místech, kde končí vliv magnetického pole, které je generováno naší hvězdou. Přesto, že se stále nachází uvnitř heliosféry, sonda Voyager se rychle blíží ke hranici mezihvězdného prostoru, podle vědců to mohou být už jen pouhé měsíce než Voyager 1 jako první umělý objekt opustí sluneční soustavu.Sonda Voyager 1 se na svou cestu vydala v roce 1977, proletěla kolem plynných obrů a s pomocí jejich gravitace nabrala na rychlosti a zamířila k samotné hranici sluneční soustavy. V roce 2004 Voyager zaznamenal zpomalení slunečních větrů pod rychlost zvuku, což znamenalo vstup do zatím neprobádaného regionu heliosheeth. Postupně docházelo ke zpomalení nabitých částic ze Slunce a nárůstu intenzity magnetického pole.

Vesmírná sonda Voyager 1 se v červnu letošního roku dostala do další, zatím neprobádané oblasti na okraji sluneční soustavy. Tentokrát došlo k zakřivení magnetických čar generovaných Sluncem pod vlivem mezihvězdných magnetických vlivů, na které jsou siločáry podle vědců napojené. Toto napojení má umožňovat průchod mezihvězdného kosmického záření dovnitř sluneční soustavy a naopak.

Tento region navštívila sonda poprvé pouze krátce v červnu 2012, další, tentokrát už trvalé změny v magnetickém poli, pak přišly v srpnu. Proud nabitých částic slunečního větru už napovídá, že by se sonda mohla nacházet v mezihvězdném prostoru, vědci ale určují hranici mezi sluneční soustavou a zbytkem galaxie podle magnetického pole. Voyager je tak stále ještě uvnitř sluneční soustavy, vše ale nasvědčuje tomu, že ji brzy opustí a stane se tak první mezihvězdnou sondou, kterou lidstvo vyslalo do vesmíru. 

NASA dělá vše pro to, aby sonda vydržela pracovat co nejdéle. Aktuálně vědci odhadují, že by mohla pracovat až do roku 2025.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Voyager

tag icon
Další články z kategorie
Voyager
Načítám stránku...
x zrušit