do not follow here
GRAIL < LIVING fUTURE

Do Měsíce v pondělí narazí při vysoké rychlosti dvě americké sondy

Lunární mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), která začala na začátku letošního roku, je u konce. Oběma orbitálním sondám, které dostaly jména Ebb a Flow, totiž dochází palivo a do Měsíce stejně narazí. NASA rozhodla o tom, že sondy v plné rychlosti narazí do měsíčního povrchu a zakončí tak úspěšnou misi, jejímž cílem bylo získat data o gravitačním poli jediného přirozeného satelitu naší planety. I v této poslední však chtějí vědci získat nová data, tentokrát o efektivnosti využití paliva vesmírných sond.Přestože jsou vesmírné sondy vybaveny moderními zařízeními a sofistikovanými vědeckými přístroji, nedokáží vědci přesně říct, kolik paliva v zásobnících sond ještě zbývá. Jako poslední operaci tedy sondy provedou plný zážeh svých trysek, který potrvá dokud nebude veškeré palivo spotřebováno. Podle délky zážehu pak vědci poznají, kolik ho na konci mise vlastně zbylo, nová data jim pak umožní efektivněji plánovat následující vesmírné mise.

Kam vesmírné sondy GRAIL dopadnou?
Cílem impaktu je hora u kráteru Goldschmidt na severní polokouli Měsíce. Sondy by do ní měly narazit při rychlosti až 1,7 km/s. Záběrů z dopadu se ale zřejmě nedočkáme, přestože je kráter Goldschmidt na přivrácené straně Měsíce, oblast je právě ve slunečním stínu a vědci nepředpokládají, že by se dopad podařilo zachytit.
Co je výsledkem mise GRAIL?
Cílem mise GRAIL bylo získat gravitační mapu Měsíce. NASA tak získala nejdetailnější gravitační měření našeho Měsíce a s těmito daty se chce dozvědět více o nitru Měsíce a o jeho historii.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
GRAIL

tag icon
Další články z kategorie
GRAIL
Načítám stránku...
x zrušit