Do Měsíce v pondělí narazí při vysoké rychlosti dvě americké sondy

16. 12. 2012

Lunární mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), která začala na začátku letošního roku, je u konce. Oběma orbitálním sondám, které dostaly jména Ebb a Flow, totiž dochází palivo a do Měsíce stejně narazí. NASA rozhodla o tom, že sondy v plné rychlosti narazí do měsíčního povrchu a zakončí tak úspěšnou misi, jejímž cílem bylo získat data o gravitačním poli jediného přirozeného satelitu naší planety. I v této poslední však chtějí vědci získat nová data, tentokrát o efektivnosti využití paliva vesmírných sond.

GRAIL

GRAIL Cílem mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) je pomocí vytvoření podrobné gravitační mapy Měsíce získat nové informace o jeho složení a struktuře.Přestože jsou vesmírné sondy vybaveny moderními zařízeními a sofistikovanými vědeckými přístroji, nedokáží vědci přesně říct, kolik paliva v zásobnících sond ještě zbývá. Jako poslední operaci tedy sondy provedou plný zážeh svých trysek, který potrvá dokud nebude veškeré palivo spotřebováno. Podle délky zážehu pak vědci poznají, kolik ho na konci mise vlastně zbylo, nová data jim pak umožní efektivněji plánovat následující vesmírné mise.

Kam vesmírné sondy GRAIL dopadnou?
Cílem impaktu je hora u kráteru Goldschmidt na severní polokouli Měsíce. Sondy by do ní měly narazit při rychlosti až 1,7 km/s. Záběrů z dopadu se ale zřejmě nedočkáme, přestože je kráter Goldschmidt na přivrácené straně Měsíce, oblast je právě ve slunečním stínu a vědci nepředpokládají, že by se dopad podařilo zachytit.
Co je výsledkem mise GRAIL?
Cílem mise GRAIL bylo získat gravitační mapu Měsíce. NASA tak získala nejdetailnější gravitační měření našeho Měsíce a s těmito daty se chce dozvědět více o nitru Měsíce a o jeho historii.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie GRAIL

Pod obřím kráterem na Měsíci je masivní ložisko těžkých kovů, které ovlivňuje gravitaci

20. 6. 2019 (novější než zobrazený článek)

Pod obřím kráterem na Měsíci je masivní ložisko těžkých kovů, které ovlivňuje gravitaciNa odvrácené straně Měsíce se v blízkosti jižního pólu nachází jeden z největších kráterů ve sluneční soustavě - South Pole–Aitken basin (SPA). Má zhruba 2 500 kilometrů v průměru a je hluboký 13 kilometrů. Data z americké mise GRAIL ukazují na velkou masu hmoty, která ovlivňuje gravitační pole nad tímto kráterem. Mohlo by jít o zbytek jádra planetky, která se s Měsícem kdysi srazila a kráter vytvořila.

celý článek

Nový objev masivních lávových jeskyní na Měsíci oživuje diskuzi nad jeho kolonizací

22. 10. 2017 (novější než zobrazený článek)

Nový objev masivních lávových jeskyní na Měsíci oživuje diskuzi nad jeho kolonizacíVědci z japonské vesmírné agentury (JAXA) našli na Měsíci lávový tunel, který by mohl mít masivní rozměry. Rozsáhlá jeskyně je zbytkem po lávovém proudu, jehož střecha nejprve ztvrdla a následně vyschnul zevnitř, když láva odtekla. Doplňuje tak už objevené menší lávové tunely a dává netušené možnosti pro osídlení Měsíce lidmi - poskytuje totiž ochranu, která by na povrchu kolonizátorům mohla chybět.

celý článek

Dvojice družic GRAIL dokončila svou primární misi, teď se uloží ke spánku kvůli zatmění Měsíce

31. 5. 2012

Dvojice družic GRAIL dokončila svou primární misi, teď se uloží ke spánku kvůli zatmění MěsíceNejmladší družice obíhající náš Měsíc dokončily svou primární misi, úkolem dvojčat Ebb a Flow (GRAIL-A a GRAIL-B) bylo prozkoumat gravitační pole a vnitřní strukturu Měsíce. Pro tento účel sbíraly synchronizované sondy na polárních drahách data od začátku letošního roku až doposud a podařilo se jim nasbírat 99,99 % dat, které bylo možné nasbírat.

celý článek

VIDEO: Evoluce Měsíce, NASA na nové animaci ukazuje jak se Měsíc postupně měnil

16. 3. 2012

Přesto, že se dnes zdá být jediný přirozený satelit Země doslova neměnný, chladný kus skály, ne vždy tomu tak bylo. Existuje několik teorií popisující vznik Měsíce a skutečnou pravdu se možná dozvíme už brzy, s novými informacemi z dvojice vesmírných sond GRAIL, které nedávno začaly zkoumat nitro souputníka Země. Už teď ale astronomové o Měsíci vědí dost na to, aby mohli prezentovat jeho vývoj od vzniku v několika fázích.

celý článek

Dvojice družic GRAIL začala z oběžné dráhy sbírat data o gravitaci Měsíce

10. 3. 2012

Dvoje družic NASA, které krouží kolem Měsíce, začala po prosincovém startu ze Země ve středu oficiálně sbírat vědecká data. GRAIL (Gravity Recovery And Interior Laboratory) během následujících 84 dní vytvoří s posbíraných měření detailní mapu lunárního gravitačního pole, což vědcům pomůže analyzovat kompozici nitra jediného přirozeného satelitu naší planety.

První video z vesmírných sond GRAIL z odvrácené strany Měsíce

4. 2. 2012

Americká vesmírná agentura zveřejnila první video z vesmírné mise GRAIL, jejímž cílem je zkoumat s pomocí dvou identických sond Měsíc. Video odvrácené strany Měsíce pořídila kamera MoonKAM na sondě Ebb, podobné video bude později pořízeno také druhou družicí Flow.

celý článek

Obě vesmírné sondy GRAIL už jsou na oběžné dráze Měsíce

2. 1. 2012

Obě vesmírné sondy GRAIL už jsou na oběžné dráze MěsíceNASA hned z kraje roku oznámila, že se první sonda GRAIL-A už úspěšně obíhá Měsíc, dnes se přidala o druhá sonda GRAIL-B. Mise GRAIL se tím dostává do další fáze, jejím výsledkem by měla být kompletní gravitační mapa Měsíce. S pomocí těchto měření se vědci chtějí dozvědět více o nitru a evoluci Měsíce. Obě sondy byly na cestě dlouhé tři měsíce od svého startu v září, pro tuto misi byl totiž zvoleno dlouhotrvající přiblížení k finálnímu cíli, které není tolik náročné na spotřebu paliva.