do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Exoplaneta 55 Cancri e má zřejmě atmosféru podobnou Zemi, jen s mnohem vyššími teplotami

Exoplaneta 55 Cancri e (označovaná také 55 Cnc e nebo Janssen) byla objevena už v roce 2014 u hvězdy vzdálené 40 světelných let. Vzhledem k její blízkosti bylo už provedeno mnoho studií, které se snaží planetu 9x masivnější než Země (ale jen dvakrát větší) charakterizovat. Po úvahách o přítomnosti diamantů na této planetě pozdější studie poukazovaly spíše na lávu na jejím povrchu. Nová studie navíc předpokládá atmosféru podobnou té na Zemi, i když s mnohem vyššími teplotami.

Data o 55 Cancri e pocházejí z infračerveného vesmírného teleskopu Spitzer, jejich původní interpretace vedla vědce k závěru, že vysoké teploty jsou kromě blízkosti planety k její mateřské hvězdě způsobeny lávou na jejím povrchu. Nová analýza ale poukazuje, že by teploty byly jinak rozprostřené na povrchu planety, a teplotní data lze lépe vysvětlit relativně hustou atmosférou, podobnou jako má Země.

Planeta má synchronní rotaci s její hvězdou, a tak podobně jako Měsíc ukazuje Zemi pouze jednu svou stranu i 55 Cancri e ukazuje svojí hvězdě stále stejnou stranu. Rozdíly mezi teplotami na přivrácené a odvrácené straně také napovídají existenci atmosféry, která teploty vyrovnává. 

Naměřené teploty dosahují hodnot 2 300 °C na přivrácené straně a 1 300 °C na odvrácené straně planety. Složení a hustota atmosféry by mohly být podobné hodnotám známým ze Země.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
55 Cancri 41.1 ly
5 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o předchozích poznatcích o planetě

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit