do not follow here
Kvazary < LIVING fUTURE

Astronomové našli dva velmi zářivé kvazary

Astronomové detekovali dva nové vzdálené zářivé kvazary s červeným posuvem kolem z=5, jde o jedny z nejzářivějších známých podobných objektů ve vesmíru. Doposud bylo nalezeno jen několik málo podobných objektů s červeným posuvem vyšším než z=4,5 a magnitudou v i-pásmu pod 18,2. Nález se podařil v datech z projektu Sloan Digital Sky Survey (SDSS) za pomoci programů SkyMapper Southern Survey, Pan-STARRS1 a mise WISE.Kvazar je vzdálené aktivní galaktické jádro s velkou zářivostí. Záře vychází z akrečního disku, který obklopuje černou díru ve středu této galaxie. 

Dva nové objekty nesou označení SMSS J013539.27-212628.4 a SMSS J093032.58-221207.7 a mají červené posuvy s hodnotami z=4,94 a z=4,86. Stejnému týmu astronomů se zároveň podařilo potvrdit existenci dvou dalších kvazarů a vyloučit množství dalších objektů, u kterých se jednalo o chladné hvězdy nacházející se výrazně blíže než kvazary.

Další objevy zářivých kvazarů s červeným posuvem přijdou v srpnu 2018, kdy budou k dispozici další výsledky programu SkyMapper (data release 2). Celkové pokrytí hvězdné oblohy by mělo být k dispozici v roce 2020.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o nedávno objeveném kvazaru

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kvazary

Načítám stránku...
x zrušit