do not follow here
Ceres < LIVING fUTURE

Sonda Dawn u Ceres mění svou oběžnou dráhu, bude obíhat jen 50 km nad povrchem

Vesmírná sonda Dawn upravuje svou oběžnou dráhu kolem trpasličí planety Ceres, aby se zatím nejvíc přiblížila jejímu povrchu. Od začátku června bude Dawn obíhat jen asi 50 kilometrů nad povrchem Ceres, což je asi 10x blíže než doposud. Jde o poslední fázi mise NASA do pásu asteroidů trvající od roku 2007, která nejprve sondu v roce 2011 zavedla k planetce Vesta a potom k trpasličí planetě Ceres, kterou obíhá od roku 2015.Během snížené oběžné dráhy bude Dawn sbírat odrážené gama záření a neutronové spektrum, což by mělo vědcům dát více informací o složení horní vrstvy povrchu Ceres. Kromě toho bude sonda také snímat povrch ve větším detailu než doposud, a to by zase mohlo pomoci odhalit tajemství různých geologických útvarů objevených už dříve z větší výšky. Vědci se na nových snímcích budou jistě soustředit i na zářivě bílé útvary, které vypadají jako odkrytá ložiska soli a kterých je po povrchu rozeseto několik stovek.

Dawn orbit

Výsledná nízká oběžná dráha je výsledkem několikaměsíčního počítání a hledání té nejvýhodnější trajektorie, na snímku je to ta vnitřní. Operátoři mise nakonec vybírali ze 45 tisíc možných oběžných drah.

Po skončení této fáze mise by měla sonda Dawn zamířit na permanentní oběžnou dráhu kolem Ceres, na které by měla zůstat i bez paliva. Neohrozí tak kontaminací povrch trpasličí planetkyb ani nebude překážet jak vesmírný odpad jinde ve sluneční soustavě.

Ceres je zdaleka největší objekt v pásu asteroidů a Zemi nejbližší trpasličí planeta sluneční soustavy (všechny ostatní se nacházejí za oběžnou drahou planety Neptun). 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o prodloužené misi Dawn

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Ceres

tag icon
Další články z kategorie
Ceres
Načítám stránku...
x zrušit