do not follow here
Sagittarius A* < LIVING fUTURE

V jádru Mléčné dráhy se nacházejí podivné objekty, vypadají jako plyny, chovají se ale jako hvězdy

Astronomové objevili několik podivných objektů v galaktickém centru naší galaxie a není zřejmé, o co se jedná. Jde o objekty, které se vypadají jako oblaka plynů, chovají se však jako hvězdy, nic podobného zatím astronomové doposud nepozorovali. Výsledky výzkumu byly prezentovány na setkání amerických astronomů American Astronomical Society Meeting v Denveru. Objev se podařil prostřednictvím teleskopu W. M. Keck na Havaji.Tyto kompaktní mraky materiálu jsou označovány jako G-objekty a pohybují se velmi rychle a blízko supermasivní černé díře Sagittarius A*, která se nachází ve středu Mléčné dráhy.

První pozorovaný G-objekt je z roku 2004 a nese označení G1, druhý z roku 2012 je označován jako G2. V obou případech se vědci domnívali, že jde o oblaka plynů, dokud však neproletěly kolem černé díry a zůstaly netknuté. Nyní se vědci domnívají, že jde o nafouknuté hvězdy, které jsou ovlivňovány obří gravitací supermasivní černé díry. Mohlo by také jít o hvězdy vzniklé kolizí dvou samostatných hvězd.

Po dvaceti letech pozorování observatoří W. M. Keck byly objeveni další kandidáti na G-objekty: G3, G4 a G5. Mají podobné charakteristiky jako G1 a G2, doposud však nebyly pozorovány při průletu kolem černé díry - na to si budou muset astronomové počkat ještě pár desítek let.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Sagittarius A*

tag icon
Další články z kategorie
Sagittarius A*
Načítám stránku...
x zrušit