do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Vědci pozorovali na Marsu protonovou polární záři

Polární záře vzniká, když energetické částice naráží v atmosféře na molekuly plynů, které díky tomu září ve svých typických barvách. Vědcům se nyní podařilo identifikovat nový typ polární záře na planetě Mars, místo energetických elektronů, které jsou většinou původcem polárních září, je způsobují protony. K tomuto závěru pomohla data posbíraná orbitální sondou MAVEN.



Celý proces začíná ve Slunci, kde při vysokých teplotách dochází k odloučení elektronu z atomu vodíku. Zůstává kladně nabitá částice obsahující proton, která je slunečním větrem vyslána do sluneční soustavy. Pokud se dostane až k atmosféře Marsu, narazí na oblak vodíku, který planetu obklopuje. Při této interakci kladně nabitá částice ukradne marsovskému vodíku záporný elektron, čímž se stává neutrální částicí a může projít slabým magnetickým polem planety. V atmosféře potom dochází ke srážkám s dalšími atomy, přičemž vzniká ultrafialové světlo tvořící polární záři.

Tyto protonové polární záře se vyskytují také na Zemi, ale ne v takové míře jako na Marsu. Vyskytují se téměř výhradně v polárních oblastech nad malými regiony, zatímco na Marsu se mohou objevit kdekoliv na planetě. Podle vědců by podobné polární záře mohly vznikat také na Venuši nebo třeba Titanu, kde je slabé magnetické pole a dostatek vodíku v horních vrstvách atmosféry.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

tag icon
Další články z kategorie
Mars
Načítám stránku...
x zrušit