Sonda Hayabusa2 se připravuje na první přistání na planetce Ryugu

27. června vstoupila japonská sonda Hayabusa2 na oběžnou dráhu planetky Ryugu, která se nachází v podobné vzdálenosti od Slunce jako Země. Hlavním cílem této mise je sběr vzorků a jejich doprava zpět na Zemi, nicméně než sonda v prosinci příštího roku odletí zpět, budou na planetce přistávat celkem čtyři samostatné moduly, které ji budou zkoumat zblízka. První z nich by měl přistát v rozmezí jednoho až dvou měsíců, zároveň se však k planetce přiblíží samotná sonda.

Ryugu, místo přistání

Ryugu, místo přistání Růžovou barvou je vyznačeno místo na planetce Ryugu, kde by mělo proběhnout první přistání, oranžovou barvou jsou potom náhradní místa a také cíle pro přistání dalších zařízení.Aktuálně se mateřská sonda nachází zhruba 5 kilometrů od jejího povrchu, už však provedla manévr, který ji přiblížil na 851 metrů a který umožnil vědcům změřit gravitační pole planetky. 12. září a následně v polovině října provede sonda zkušební manévry, aby se koncem října už přiblížila planetce na ostro. Jakmile se sonda dostane do určené vzdálenosti, vystřelí projektyl, který z povrchu vymrští do okolí materiál, který sonda posbírá do návratové kapsle.

Přistávací modul MINERVA-II se dvěma samostatnými rovery by měl být vypuštěn 20. září a větší rover MASCOT vyvinutý německou a francouzskou vesmírnou agenturou pak 2. října.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hayabusa