Ve vzdálenosti 20 světelných let se zřejmě nachází masivní sirotčí planeta, neobíhá žádnou hvězdu

Astronomům se podařilo pozorovat pomocí radioteleskopu VLA (Very Large Array) objekt ve vzdálenosti asi 20 světelných let, podle těchto nových pozorování jde o těleso na hranici planety a hnědého trpaslíka. Objekt s označením SIMP J01365663+0933473 je 12,7x hmotnější než Jupiter, má ale výrazně silnější magnetické pole. Pozorování prostřednictvím VLA je první případ detekce potencionálního planetárního objektu mimo sluneční soustavu radioteleskopem.

Sirotčí planeta

Sirotčí planeta ilustrace planety, která neobíhá žádnou hvězdu. Namísto toho buďto volně pluje vesmírem, nebo podobně jako hvězdy obíhá přímo galaktické jádro.Objekt SIMP J01365663+0933473 byl objeven už v roce 2016 v rámci programu hledání blízkých hnědých trpaslíků. Původně se vědci také domnívali, že skutečně jde o hnědého trpaslíka, následná pozorování však upřesnila jeho hmotnost a nyní se objekt jeví být spíše planetou než hvězdou.

Hnědé trpaslíky se nachází na pomezí mezi planetou a hvězdou. Jedná se o objekty, které jsou příliš malé na to, aby v nich probíhala termonukleární reakce jako ve hvězdách a zároveň příliš velké na to, aby mohly být považovány za planetu. Rozdíl mezi hnědý trpaslíkem a planetou ale nemá žádnou pevně stanovenou hranici, obecně se za hnědého trpaslíka považují objekty dostatečně masivní, aby v nich mohla probíhat fúze deuteria, což je kolem 13násobku hmotnosti planety Jupiter.

SIMP J01365663+0933473 má hmotnost o něco menší, mohlo by tedy jít o planetu, která neobíhá žádnou hvězdu, tzv. sirotčí planetu. 

Vědci pomocí teleskopu VLA změřili také sílu magnetického pole objektu, opět jde o první případ u planetárního tělesa mimo sluneční soustavu. Na planetě se objevují jasné polární záře a jejich detekce ukazuje na možný další způsob pozorování vzdálených objektů.

Vlastnosti SIMP J01365663+0933473

  • Vzdálenost: 20 světelných let
  • Hmotnost: 12,7x hmotnost Jupiteru
  • Poloměr: 1,22x pomloměru Jupiteru
  • Teplota na povrchu: 825 °C
  • Stáří: 200 milionů let
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Sirotčí planety

Nově objevená bludná planeta je jedna z pěti známých, které mají srovnatelnou hmotnost se Zemí

7. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Astronomům z vědeckých týmů OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) a KMTN (Korean Microlensing Telescope Network) se podařilo najít novou planetu, která neobíhá žádnou hvězdu. Planeta s označením OGLE-2016-BLG-1928 byla objevena metodou gravitační mikročočky a má hmotnost podobnou naší planetě.

celý článek

Sirotčích planet bez hvězdy by mohlo být v naší galaxii více než hvězd

24. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Podle nové studie by mohlo být ve vesmíru větší množství sirotčích planet než hvězd. Světlo do této problematiky by mohl vnést plánovaný Nancy Grace Roman Space Telescope, který by měl být schopný tyto objekty pozorovat. Studii publikoval tým vedený Samsonem A. Johnsonem v magazínu Astronomical Journal.

celý článek

Polským astronomům se podařilo objevit dvě nové sirotčí planety v naší galaxii

13. 11. 2018 (novější než zobrazený článek)

Sirotčí planety (rogue nebo orphan planets) neobíhají žádnou hvězdu, putují mezihvězdným prostorem osamoceně a jejich existence byla potvrzena teprve nedávno. Vzhledem k tomu, že nejsou v blízkosti žádné hvězdy jejíž světlo by odrážely, nebo blokovaly, jejich hledání je oproti běžným exoplanetám trochu komplikovanější. Dvě nově objevené planety byly nalezeny pomocí gravitační mikročočky, kdy gravitace těchto planet zakřivila světlo přicházející od vzdálenějších hvězd.

celý článek

Za pomoci gravitační čočky byly objeveny první exoplanety mimo naši vlastní galaxii

6. 2. 2018

Za pomoci gravitační čočky se astronomům podařilo objevit exoplanety ve vzdálené eliptické galaxii. Jde o první detekci planetárních těles mimo naši vlastní galaxii. Objev se podařilo učinit analýzou světla vzdáleného kvazaru, které proletělo bližší galaxií a doznalo určitých změn. Tyto změny si astronomové nedokáží vysvětlit lépe, než existencí exoplanet v této galaxii.

celý článek

Jedním z prvních cílů nového teleskopu Jamese Webba bude blízký hnědý trpaslík

5. 1. 2018

V rámci času věnovanému vědcům, kteří se podíleli na vývoji nového vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), budou astronomové pozorovat hnědého trpaslíka. Tyto vesmírné objekty nejsou ani hvězdou, ani planetou, v jejich nitru totiž nežhne termojaderná reakce, přesto však mají několik charakteristik hvězdných objektů. Teleskop nové generace se pomalu blíží ke svojí cestě do vesmíru, která je aktuálně plánována na začátek roku 2019 a astronomové po celém světě se připravují na pozorování, na která jsou současné teleskopy krátké.

celý článek

Astronomové objevili nejbližšího kandidáta na sirotčí planetu, která neobíhá žádnou hvězdu

15. 11. 2012

Po nedávných objevech exoplanet obíhajících kolem dvojice, trojice, nebo dokonče čtveřice hvězd, přišel tým astronomů z Francie a Kanady s novým objevem - planetou bez mateřské hvězdy. Měla by se nacházet ve vzdálenosti kolem 130 světelných let od Země a jde o nejbližší podobný objekt, který byl doposud objeven.

celý článek