do not follow here
Bludné planety < LIVING fUTURE

Ve vzdálenosti 20 světelných let se zřejmě nachází masivní sirotčí planeta, neobíhá žádnou hvězdu

Astronomům se podařilo pozorovat pomocí radioteleskopu VLA (Very Large Array) objekt ve vzdálenosti asi 20 světelných let, podle těchto nových pozorování jde o těleso na hranici planety a hnědého trpaslíka. Objekt s označením SIMP J01365663+0933473 je 12,7x hmotnější než Jupiter, má ale výrazně silnější magnetické pole. Pozorování prostřednictvím VLA je první případ detekce potencionálního planetárního objektu mimo sluneční soustavu radioteleskopem.Objekt SIMP J01365663+0933473 byl objeven už v roce 2016 v rámci programu hledání blízkých hnědých trpaslíků. Původně se vědci také domnívali, že skutečně jde o hnědého trpaslíka, následná pozorování však upřesnila jeho hmotnost a nyní se objekt jeví být spíše planetou než hvězdou.

Hnědé trpaslíky se nachází na pomezí mezi planetou a hvězdou. Jedná se o objekty, které jsou příliš malé na to, aby v nich probíhala termonukleární reakce jako ve hvězdách a zároveň příliš velké na to, aby mohly být považovány za planetu. Rozdíl mezi hnědý trpaslíkem a planetou ale nemá žádnou pevně stanovenou hranici, obecně se za hnědého trpaslíka považují objekty dostatečně masivní, aby v nich mohla probíhat fúze deuteria, což je kolem 13násobku hmotnosti planety Jupiter.

SIMP J01365663+0933473 má hmotnost o něco menší, mohlo by tedy jít o planetu, která neobíhá žádnou hvězdu, tzv. sirotčí planetu. 

Vědci pomocí teleskopu VLA změřili také sílu magnetického pole objektu, opět jde o první případ u planetárního tělesa mimo sluneční soustavu. Na planetě se objevují jasné polární záře a jejich detekce ukazuje na možný další způsob pozorování vzdálených objektů.

Vlastnosti SIMP J01365663+0933473

  • Vzdálenost: 20 světelných let
  • Hmotnost: 12,7x hmotnost Jupiteru
  • Poloměr: 1,22x pomloměru Jupiteru
  • Teplota na povrchu: 825 °C
  • Stáří: 200 milionů let
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bludné planety

tag icon
Další články z kategorie
Bludné planety
Načítám stránku...
x zrušit