Zmrzlé světy z okraje sluneční soustavy, to jsou potenciální další trpasličí planety

Trpasličí planety jsou relativně nová třída objektů ve sluneční soustavě, která vznikla s novou definicí planety v roce 2006. Stalo se tak dokonce v Praze, na zasedání Mezinárodní astronomické unie (IAU), která má na starosti pojmenovávání nově objevených objektů a jejich kategorizaci. Podle nové definice je trpasličí planeta objekt kulovitého tvaru, který obíhá Slunce, nedokázal však svou oběžnou dráhu vyčistit od ostatních objektů, čímž se liší od planet.

Sedna

Sedna Ilustrace znázorňující planetku Sedna s vysoce eliptickou dráhou na okraji sluneční soustavy.Dnes existuje pětice objektů, které jsou oficiálně považovány za trpasličí planety: Ceres, Pluto, Haumea, Makemake a Eris. Ve sluneční soustavě však existuje množství dalších objektů, které by mohly seznam trpasličích planet rozšířit, nicméně doposud o nich nemáme dostatek informací. Nacházejí se totiž většinou tak daleko, že není zřejmé, zda mají dostatečně velkou hmotnost, aby se pod vlivem vlastní gravitace dostaly do sférického tvaru, což je jednou z podmínek klasifikace trpasličí planety.

Zvažovaní kandidáti na zařazení mezi trpasličí planety

V tomto seznamu jsou uvedeny objekty s relativně velkou hmotností, které jsou považovány za pravděpodobné trpasličí planety. Seznam vytvořil astronom Mike Brown, který objevil trpasličí planetu Eris a množství dalších objektů za oběžnou drahou planety Neptun.

2007 OR10

Velikost
(km, v průměru)
Hmotnost
(% hmotnosti Měsíce)
Vzdálenost
(AU)
1 250 44 % 33-101
Planetka (225088) 2007 OR10 je páté největší známé těleso za oběžnou drahou Neptunu. Jak už její název napovídá, byla objevena v roce 2007. Spektrální analýza 2007 OR10 ukazuje, že se na povrchu vyskytuje vodní led a zmrzlý metan, který by při přiblížení ke Slunci mohl vytvářet velmi tenkou atmosféru. Teoreticky by planetka 2007 OR10 mohla mít dostatečně velkou gravitaci, aby na svém povrchu udržela také dusík, který se u menších transneptunických objektů postupně vytrácí do vesmíru. Planetku 2007 OR10 obíhá ve vzdálenosti 15 tisíc kilometrů malý měsíc, který zpomaluje její rotaci. Byl objeven teprve v roce 2016 ve snímcích z Hublova teleskopu, na základě dalších pozorování z roku 2017 je jeho velikost maximálně 100 km v průměru.

Quaoar

Velikost
(km, v průměru)
Hmotnost
(% hmotnosti Měsíce)
Vzdálenost
(AU)
1 110 32 % 42-45
Planetka Quaoar (označovaná také 50000 Quaoar, nebo 2002 LM60) byla objevena už v roce 2002. V době objevení astronomové odhadovali její velikost na více než 1 290 kilometrů v průměru, což z ni dělalo největší objekt objevený ve sluneční soustavě od objevu Pluta. Postupně však byla velikost Quaoar upřesňována směrem dolů a také byly nalezeny větší objekty. V roce 2007 byl u planetky objeven malý měsíc Weywot s průměrem asi 80 kilometrů. Podobně jako u 2007 OR10, je i na povrchu Quaoar přítomen vodní led a metan.

Sedna

Velikost
(km, v průměru)
Hmotnost
(% hmotnosti Měsíce)
Vzdálenost
(AU)
995 30 % 76-936
Sedna je planetka s výrazně červeným povrchem, která se díky své silně eliptické dráze dostává velmi daleko od Slunce. Jde o jeden z nejvzdáleněji se dostávajících známých objektů ve sluneční soustavě, Slunce oběhne jednou za více než 11 tisíc let. Vědci si zatím nejsou jisti, co způsobilo nezvyklou oběžnou dráhu Sedny - mohlo by jít o gravitaci Neptunu, nebo ještě vzdálenější, doposud neznámé planety, nebo by to mohl být důsledek dávného přiblížení jiné hvězdy ke sluneční soustavě. Na rozdíl od ostatních objektů v tomto článku, u Sedny nebyl detekován žádný měsíc.

2002 MS4

Velikost
(km, v průměru)
Hmotnost
(% hmotnosti Měsíce)
Vzdálenost
(AU)
934 27 % 36-48
Planetka (307261) 2002 MS4 byla objevena v roce 2002, objevuje se však už na snímcích z roku 1954. Její velikost je Mikem Brownem odhadována na více než 900 kilometrů v průměru, Pozorování Spitzerovým teleskopem však naznačují, že by mohla být o zhruba 100 km menší.

Orcus

Velikost
(km, v průměru)
Hmotnost
(% hmotnosti Měsíce)
Vzdálenost
(AU)
917 26 % 30-48
Planetka Orcus se objevuje dokonce na snímcích už z roku 1951, oficiálně však byla objevena až v roce 2004. Orcus má také obří měsíc Vanth, který dosahuje až 400 kilometrů v průměru. Planetka obíhá, podobně jako Pluto, v rezonanci 3:1 k Neptunu nachází se však vždy v opozici - když je Pluto nejblíže Slunci na své oběžné dráze, Orcus je v nejvzdálenějším bodu při svém oběhu kolem Slunce.

Salacia

Velikost
(km, v průměru)
Hmotnost
(% hmotnosti Měsíce)
Vzdálenost
(AU)
854 25 % 37-47
Planetka Salacia (s označením 2004 SB60, nebo také 120347 Salacia) nemá žádnou známou resonanci. Se svým měsícem Actaea oběhne Slunce jednou za 271 let po dráze, která ji zavádí výrazně mimo rovinu ekliptiky.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

  Další zprávy z kategorie Trpasličí planety

  Nová pozorování ukazují, že čtvrté největší těleso pásu asteroidů Hygeia má kulatý tvar

  31. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Planetka Hygeia obíhá Slunce v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Jde o čtvrtý největší objekt v této oblasti s průměrem zhruba 430 kilometrů. Ještě donedávna vědci předpokládali, že má oválný tvar s osami 350 a 500 kilometrů v průměru, nová pozorování teleskopem VLT s instrumentem SPHERE však ukazují, že tvar planetky je kulatý. Hygeia by se tak mohla stát zatím nejmenší trpasličí planetou ve sluneční soustavě.

  celý článek

  Šišatá trpasličí planeta Haumea má kruhový prstenec, co formuje jeho oběžnou dráhu?

  28. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Haumea je jedna z pěti oficiálně uznávaných trpasličích planet ve sluneční soustavě. Slunce obíhá daleko v Kuiperově pásu za oběžnou drahou Pluta. Haumea má nezvykle šišatý tvar, na svojí oběžné dráze však má zdánlivě kruhový prstenec, nejvzdálenější známý od Slunce. Pomocí počítačových simulací se vědci pokusili zjistit o tomto prstenci více informací.

  celý článek

  Astronomové objevili v Kuiperově pásu zatím nejvzdálenější pozorovaný objekt

  18. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

  Mezinárodní astronomická unie v pondělí oznámila objev doposud nejvzdálenějšího pozorovaného objektu ve sluneční soustavě. Jde o planetku 2018 VG18 (s neoficiální přezdívkou FarOut), která byla pozorována teleskopy Magellan (Čile) a Subaru (Havaj) ve vzdálenosti 120 AU. Jde o další nově objevené masivní těleso v této oblasti v tomto roce, v říjnu byl oznámen objev planetky 2015 TG387, která se na své oběžné dráze dostává nejdále od Slunce.

  celý článek

  Planetka 2015 BP519 má extrémní orbitu, mohla by být ovlivněna doposud neznámou planetou

  17. 5. 2018

  V roce 2014 astronomové poprvé pozorovali vzdálenou planetku 2015 BP519, která se nachází za oběžnou dráhou planety Neptun, v Kuiperově pásu. Podle jejich nových zjištění má velmi eliptickou oběžnou dráhu, která má navíc výrazný sklon dráhy vůči rovině ekliptiky. Takto extrémní orbita by mohla být dána gravitačním vlivem masivního tělesa v Kuiperově pásu, což by podporovalo teorii o existenci deváté planety sluneční soustavy, přímé důkazy však stále neexistují.

  celý článek

  Trpasličí planeta Haumea má prstenec a je ještě větší než se odhadovalo

  15. 10. 2017

  Haumea je těleso, které obíhá Slunce ve vzdálenosti mezi 35 a 51 AU, nachází se tedy za planetou Neptun v chladné a temné oblasti sluneční soustavy známé jako Kuiperův pás. Tato teprve nedávno objevená trpasličí planeta má dva známé měsíce, velmi protáhlý tvar a podle nových pozorování také planetární prstenec. Už tak zvláštní Haumea se tím pro astronomy a astrofyziky stává ještě zajímavějším tělesem pro zkoumání.

  celý článek

  K průletu kolem Pluta zbývá necelý měsíc, New Horizons už vidí detaily na povrchu

  21. 6. 2015

  14. června, měsíc před blížícím se historicky prvním průletem kolem Pluta, zažehla sonda New Horizons své trysky, aby mírně zkorigovala svou trajektorii. Ta ji 14. července zavede do blízkosti 12 tisíc kilometrů od povrchu Pluta, ze které sonda pořídí množství snímků a měření, která budou po průletu postupně zasílána na Zemi. Mezitím už vědci zkoumají první snímky trpasličí planety Pluto a systému jejích měsíců pořízené ze vzdálenosti přes 35 milionů kilometrů.

  celý článek

  Trpasličí planeta Makemake v Kuiperově pásu nemá oproti očekávání žádnou atmosféru

  29. 11. 2012

  Při tranzitu trpasličí planety Makemake před vzdálenou hvězdou v dubnu loňského roku zjistili astronomové nové informace o tomto ledovém světě. Pohasnutí hvězdy, při jejím zakrytí planetou Makemake bylo náhlé, což signalizuje buď pouze velmi slabou nebo žádnou atmosféru. Kromě toho astronomové také změřili poprvé hustotu tohoto objektu

  celý článek