do not follow here
Europa < LIVING fUTURE

Nová teplotní mapa Europy odhalila nezvykle chladnou oblast na severní polokouli

Europa je měsíc planety Jupiter pokrytý ledovou slupkou tvořící popraskaný povrch s množstvím geologických útvarů. Nová série čtyř snímků z radioteleskopu ALMA nyní odhaluje teplotní mapu povrchu Europy v dostatečném rozlišení, aby bylo možné zkoumat souvislosti konkrétních geologických oblastí s naměřenými teplotními rozdíly. V datech se také objevuje doposud neznámá chladná oblast na severní polokouli tohoto měsíce.Europa je pro vědce velmi atraktivním místem, pod ledovým povrchem se totiž ukrývá globální ledový oceán zahřívaný ode dna vulkanickou činností. Na podobných místech na Zemi bují život, který není nijak závislý na atmosféře a mohl by tak existovat i jinde ve sluneční soustavě. K tomuto ledovému měsíci planety Jupiter je sice aktuálně připravováno několik vesmírných misí, jejich výsledků se nicméně dočkáme nejdříve koncem dvacátých let. 

Nezbývá tak, než studovat Europu od Země, pomocí silných teleskopů. Jedním z nich je také ALMA, submilimetrová rádiová observatoř v Čile, která zkoumá především vzdálený vesmír. Na rozdíl od optických teleskopů není ALMA závislá na světle odráženém od Slunce a může snímat přímo tepelné záření vycházející z Europy, a to i přes to, že na povrchu Europy šplhají nejvyšší teploty pouze k -160 °C.

Studováním teplotních charakteristik Europy vědci zároveň zkoumají její ledový povrch plný unikátních geologických útvarů. Posbíraná data tak budou moci posloužit například při výběru místa přistání budoucích vesmírných sond, které mohou mít za úkol zkoumat právě geologicky aktivní procesy na tomto malém měsíci u obří planety.

Jedním z výsledků studie publikované v magazínu Nature je identifikace regionu na severní polokouli, kde se nachází výrazně nižší teploty než na zbytku Europy. Zatím není zřejmé, co by jej mohlo způsobovat a bude to jistě předmětem dalšího vědeckého bádání.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Europa

Načítám stránku...
x zrušit