První soukromá vědecká mise k Saturnu by mohla hledat život na Enceladu

Americká vesmírná agentura NASA a soukromá společnost Breakthrough Iniciatives podepsaly dohodu o spolupráci v přípravě soukromé mise k měsíci Enceladus u planety Saturn. NASA má s tímto místem zkušenosti, do loňského roku obíhala planetu sonda Cassini, která na malém ledovém měsíci Enceladu objevila gejzíry tryskající vodu a organické sloučeniny do okolí planety, kde vytváří jeden z jejích prstenců. NASA, ani jiná vládní vesmírná agentura se k Saturnu v nejbližší době nechystá, soukromá iniciativa tak přebírá žezlo a hodlá Enceladus navštívit.

Enceladus

Enceladus Na měsíci Enceladus vpravo nahoře je vidět starý povrch měsíce, který byl po miliony let vystaven dopadům meteoritů. Ty po sobě zanechaly krátery rozeseté po jedné polokouli Enceladu. Na jižním pólu je naopak vidět terén nový, kde je kráterů méně a který vykazuje známky geologické aktivity. Někteří astronomové se domnívají, že pod povrchem Enceladu na jižním pólu se nachází oceán.Enceladus je malý měsíc, který má asi 500 kilometrů v průměru. Pod jeho povrchem by se mohl naházet oceán, který je zdrojem vody pro gejzíry, které sonda Cassini objevila na jižním pólu. Díky tomu se stal Enceladus jedním z prioritních míst ve sluneční soustavě pro hledání mimozemského života.

Soukromá mise je zatím v počáteční fázi (tzv. Pre-Phase A), ve které se teprve vymýšlí koncept mise samotné. Podle Breakthrough má jít o nízkonákladovou misi, která by mohla odstartovat relativně brzy a přinést nové informace o gejzírech na jižním pólu měsíce. NASA má misi poskytnout své zkušenosti s vědeckým vybavením sondy, jejím pohonem a prostředím, které panuje v okolí planety Saturn. Dohoda mezi NASA a Breakthrough nepředpokládá, že by NASA nějakým způsobem projekt financovala.

Samotná vesmírná sonda ještě nemá žádnou konkrétní podobu, ani není zřejmé, jak bude mise probíhat. Jedním z nápadů, se kterým si vědci z Breakthrough Iniciatives pohrávají je solární plachetnice, která by gejzíry Enceladu prolétla. V této fázi vývoje však není rozhodnuto ani o cíli mise, kromě Enceladu jsou zvažovány i další cíle jako je například Europa.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Enceladus
tag icon
Další články z kategorie
Enceladus