do not follow here
Oumuamua < LIVING fUTURE

Pozorování teleskopem Spitzer nastavilo limity na maximální velikost mezihvězdné planetky Oumuamua

Jedním z teleskopů, které pozorovaly mezihvězdný objekt Oumuamua při průletu sluneční soustavou, byl také vesmírný infračervený teleskop Spitzer. Alespoň se o to pokoušel, pozorování totiž nepřineslo žádné výsledky. I to však může vědcům posloužit jako cenná data, protože Spitzer dokáže detekovat objekty od určité velikosti, které planetka Oumuamua zřejmě nedosáhla. Vědci tak mají další střípek do skládačky, která odhaluje tajemství objektu, který loni přiletěl do sluneční soustavy od jiné hvězdy.Kometa nebo planetka?

Poslední vědecké studie naznačují, že Oumuamua se přece jen nakonec podobá kometám ze sluneční soustavy, jak se původně odhadovalo. Planetka byla za kometu také nejprve označena, nicméně poté, co se přiblížila ke Slunci a nejevila známky žádné výraznější aktivity, byla překlasifikována na planetku. Nová pozorování však ukazují, že se planetka nepohybuje po předpokládané dráze, jak je vidět na videu výše. Vědci si tento fakt vysvětlují tím, že z povrchu Oumuamua přece jen nějaký materiál uniká, čímž se objekt podobá právě kometám.

Velikost

Při snaze odhalit tvar a velikost objektu však vědci zatím vychází zkrátka. Podle proměnlivé zářivosti se odhaduje, že objekt má nezvykle protažený tvar, možná až kilometr dlouhý. Konkrétní rozměry je ale těžké u tak malého a vzdáleného objektu určit. Podle poslední studie má Oumuamua na délku 100-440 metrů, v závislosti na odrazivosti jejího povrchu. Tento odhad vychází z měření infračerveného teleskopu Spitzer, který nebyl schopen planetku pozorovat. To dává vědcům maximální limit na velikost Oumuamua.

Průlet sluneční soustavou

Oumuamua přiletěla do sluneční soustavy víceméně kolmo na rovinu ekliptiky, ve které obíhají Slunce všechny planety. Slunci se nejvíce přiblížila na 0,26 AU 9. září 2017, změnila svůj směr a opět zamířila ven ze sluneční soustavy. K Zemi se Oumuamua přiblížila nejvíce na 0,1 AU. Aktuálně se Oumuamua nachází zhruba ve vzdálenosti oběžné dráhy planety Saturn. V této vzdálenosti už tak malý objekt nelze pozorovat, nezbývá než pracovat s daty posbíranými při jejím průletu středem sluneční soustavy. Nebo si také počkat na detekci dalšího mezihvězdného objektu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Oumuamua

tag icon
Další články z kategorie
Oumuamua