Výzkumníci na univerzitách v Zurichu a Cambridge popsali nový druh exoplanet, jde o skalnaté planety větší než Země, které vznikly v těsné blízkosti jejich mateřských hvězd. Planety zrozené v tomto regionu mají odlišné vlastnosti než jim podobná tělesa, která vznikla v chladnějších podmínkách dál od hvězdy. Kromě toho, že jsou planety nové třídy méně husté, obsahují větší podíl hliníku a vápníku a také minerálů, které tyto prvky obsahují, tedy například rubíny a safíry.
Doposud objevené skalnaté exoplanety se podle svojí velikosti většinou řadily mezi ty podobné Zemi a tzv. superzemě, což jsou planety několikrát větší než naše planeta. I planety vzniklé v těsné blízkosti hvězd jsou několikrát větší než Země, mají však jiné složení. Pravděpodobně jim chybí masivní železné jádro a tedy i magnetické pole, které je jím generováno. Jsou zato bohaté na hliník a vápník a sloučeniny, které tyto prvky obsahují.
Mezi kandidáty na členy nové třídy planet patří dvě už dříve objevené planety 55 Cancri e a WASP-47 e a nově objevená HD219134 b (Gliese 892 b).
16. 10. 2012 Podle nového výzkumu vedeného vědci z Yale University se ve vzdálenosti asi 40 světelných let nachází exoplaneta 55 Cancri e, jejíž složení se výrazně liší od složení naší planety - obsahuje velké množství velmi zhuštěného uhlíku. Ve studii, která vyšla v Astrophysical Journal Letters, autoři pracují s hypotézou, která říká, že se planeta skládá z velké části z diamantu a grafitu.
Už dříve byla mateřská hvězda 55 Cancri (55 Cnc) astronomy identifikována jako uhlíková hvězda, v jejíž atmosféře existuje více uhlíku než kyslíku jako je tomu například u Slunce. Exoplaneta 55 Cancri e byla objevena už v roce 2004 a následná pozorování tohoto hvězdného systému ukázala na její hmotnost kolem osminásobku Země. Nová pozorování ale odhalila, že její poloměr je pouze zhruba dvojnásobek, což znamená výrazně vyšší hustotu.
55 Cancri e byla původně označována za "horký neptun", dosahuje poloviny jeho masy a nachází se velmi blízko své mateřské hvězdě, několikrát blíže než je v našem solárním systému Merkur Slunci). Z původně horké vodní planety by však podle nového výzkumu mohla být spíše tvrdá, kamenná, uhlíková planeta. Původní objev byl totiž učiněn na základě studia spektra mateřské hvězdy a jeho rudého posuvu. Takové měření dá astronomům informace o hmotnosti planety a jejím vlivu na její mateřskou hvězdu. Nová měření ale vychází z pozorování tranzitu planety před její hvězdou, tímto měřením byl zjištěn poloměr planety a tedy její hustota. Pomocí spektrálního měření při tranzitu bylo navíc zjištěno, že planeta neobsahuje významné množství vodíku, a to vylučuje horký vodní svět.
Exoplaneta 55 Cnc e je podle Nikku Madhusudhan a jeho týmu vědců bohatá na uhlík, který by při její hustotě a velikosti mohl tvořit až třetinu masy. Při takové hustotě by se uhlík mohl vyskytovat ve formě diamantu nebo grafitu. Další pozorování jsou však potřebná k potvrzení této hypotézy, možností jak vysvětlit naměřené hodnoty je totiž hned několik.
Více informací