Nová čínská vesmírná loď poletí do vesmíru v polovině roku 2019

Čína vyvíjí nástupce své vesmírné lodi Shenzhou, která dopravuje astronauty na oběžnou dráhu Země. První testovací let této zatím nepojmenované lodi do vesmíru by měl proběhnout už v příštím roce, podle odhadů expertů by to mohlo být někdy v červenci. Do vesmíru poletí na nové raketě Long March 5B, která je vyvíjena pro dopravu těžkých modulů budoucí čínské orbitální stanice CSS. Nové vesmírná loď by potom měla sloužit k letům na tuto stanici a také na Měsíc a hlouběji do vesmíru.

Shenzhou

Shenzhou Shenzhou je čínská vesmírná loď pro tři členy posádky. Čína se neúčastní mezinárodního programu ISS, lodě Shenzhou místo k ISS budou létat k automatickému laboratornímu modulu Tiangong, který obíhá zemi ve výšce 350 kilometrů.Testovací let v příštím roce podrobí kabinu v plné velikosti podmínkám ve vesmíru, ale hlavně prověří její avionické vlastnosti při vstupu do atmosféry. Podobným testem prošla také americká vesmírná loď Orion v roce 2014, kdy byla vynesena do výše asi 30 tisíc kilometrů a poté se snesla zpátky na Zemi. Po podobných testech zbývá většinou ještě několik let dalšího vývoje než se s lodí první posádka dostane do vesmíru.

Mezitím jsou v následujících letech naplánovány 4 další lety dosavadní lodi Shenzhou, která je založena na designu ruské lodi Sojuz. Od roku 2020 by měla létat k základnímu stavebnímu modulu budoucí čínské orbitální stanice CSS. První lety nástupce Shenzhou tak lze očekávat nejdříve po roce 2023.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Čína