Vesmírná sonda Juno zachytila masivní erupci na měsíci Io

Vesmírná sonda Juno zachytila z oběžné dráhy planety Jupiter erupci na měsíci Io. Zaznamenaná erupce byla tak velká, že oblak hmoty, který byl vymrštěn nad povrch měsíce, byl osvětlený, i když povrch pod ním už byl ve stínu. Mise sondy Juno má za úkol zkoumat samotnou planetu, při přiblížení k některému z měsíců však její přístroje studují i je. Už při předchozích pozorováních měsíce Io kamerami sondy Juno byla objevena nová sopka, která se na předchozích snímcích měsíce neobjevovala.

Io, erupce v prosinci 2018

Io, erupce v prosinci 2018 Snímek jedné z kamer sondy Juno z 21. prosince 2018.Měsíc Io je jedním ze čtyř velkých (galileových) měsíců planety Jupiter. Jde o sopečně nejaktivnější těleso sluneční soustavy, které je pokryto aktivními sopkami. Aktivita na měsíci vzniká prostřednictvím gravitačního vlivu masivní planety Jupiter a dalších měsíců v okolí. Dochází tak k deformaci nitra měsíce, čímž vzniká tření a následně i teplo.

Kromě vysoké vulkanické aktivity drží Io prvenství také v tom, že je na něm nejméně vody ze známých těles ve sluneční soustavě a má nejvyšší hustotu ze všech známých měsíců.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Io