do not follow here
Magnetismus < LIVING fUTURE

Nově objevený typ magnetů by mohl vylepšit datová úložiště

Tým vědců z několika amerických univerzit prokázal existenci nového typu magnetismu, který vytváří odlišná magnetická pole od těch, se kterými se setkáváme v běžném životě. Zatímco běžné magnety vytváří ve hmotě drobné magnetické momenty, které společně vytváří silné magnetické pole a jsou relativně stabilní, nový typ magnetismu vytváří izolované magnetické momenty s krátkou životností, prokazují však vyšší flexibilitu. Výsledky výzkumu byly publikovány ve vědeckém magazínu Nature Communications.



Nový, tzv. singletový magnetismus může díky vyšší flexibilitě najít využití při ukládání dat v počítačích. Jejich výhodou totiž je rychlé přepínání mezi magnetickým a nemagnetickým stavem materiálu. To by mohlo pomoci při snižování energetické náročnosti a přepínání rychlostí v počítačích.

Rozdílná je také interakce s elektrickým proudem. Elektrony v materiálu totiž silně reagují s nestabilními magnetickými momenty, místo toho, aby jimi lehce procházely jako v běžných magnetech. To by mohlo pomoci k lepší kontrole magneticky uchovávaných informací.

Myšlenka tohoto druhu magnetických polí není nová, objevila se už v 60. letech. Během následující dekády se potom objevilo několik materiálů, které byly kandidáty pro materiály schopné generovat singletové magnetické pole, nebylo však snadné je studovat. S pomocí moderních přístupů se tento magnetismus podařilo prokázat v materiálu USb2, u kterého bylo už dříve pozorováno odlišné chování magnetismu a elektrického proudu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Magnetismus

Načítám stránku...
x zrušit