do not follow here
JUICE < LIVING fUTURE

JUICE: jak poletí evropská sonda k Jupiteru? Využije gravitační síly 4 různých planet

V květnu 2022 by se měla vydat na svou cestu k planetě Jupiter evropská sonda JUICE. Jejím cílem nicméně není samotná planeta ale její měsíce, zejména potom Ganymede, na jehož oběžnou dráhu sonda nakonec vstoupí. Evropská vesmírná agentura začátkem února zveřejnila animaci, která ukazuje dlouhou a složitou cestu sondy k Jupiteru. Cesta zabere 7 let a bude vyžadovat 5 gravitačních asistencí kolem čtyř planet, včetně Jupiteru samotného.

Vesmírná sonda JUICE vyletí v roce 2022 do vesmíru na vrcholku rakety Ariane 5, mělo by jít o poslední let této rakety, předtím než bude nahrazena modernější Ariane 6. Sonda potom proletí 3x kolem Země a jednou kolem Venuše a Marsu, což jí teprve dá dostatečnou rychlost pro let hlouběji do sluneční soustavy, k planetě Jupiter. 

Z velké rychlosti je však nutné také dokázat zabrzdit, aby mohla sonda v roce 2029 vstoupit na oběžnou dráhu planety Jupiter a později také oběžnou dráhu Ganymede - k tomu využije gravitace Jupiteru i jeho měsíců. Sonda proletí kolem všech galileových měsíců (Io, Europy, Kalisto i Ganymede) a bude přitom zkoumat jejich povrch i strukturu.

Nakonec JUICE vstoupí v roce 2033 na oběžnou dráhu největšího měsíce sluneční soustavy Ganymede. Půjde o první vesmírnou sondu, která bude obíhat měsíc jiné planety než Země. Sonda bude zkoumat povrch Ganymede i jeho vnitřní strukturu s potenciálním podpovrchovým oceánem. Speciálně se také zaměří na magnetické pole, které má Ganymede jako jediný měsíc ve sluneční soustavě.

Až sondě na konci mise dojde palivo bude se díky gravitaci Ganymede neustále přibližovat jeho povrchu dokud do něj nenarazí.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
JUICE

tag icon
Další články z kategorie
JUICE
Načítám stránku...
x zrušit