do not follow here
Gateway, lunární stanice < LIVING fUTURE

Kanada se připojila k americkému programu na výstavbu lunární stanice, vyvine nové robotické rameno

Kanadský premiér Justin Trudeau 28. února oznámil, že Kanada se zúčastní programu Gateway, jehož cílem je umístit na oběžnou dráhu Měsíce orbitální stanici. Kanada je první země po USA, která se zavazuje k financování programu. Podle premiéra dodá jeho země, podobně jako pro ISS, robotické rameno, které pomůže se sestavením komplexu a s jeho následným provozem a údržbou.Kanada má s robotickými rameny ve vesmíru rozsáhlou zkušenost. Zařízení Canadarm1 sloužilo už s raketoplány a bez Canadarm2 si lze jen těžko představit provoz na ISS, kde nejenže sloužilo při výstavbě stanice, ale pomáhá také při operacích astronautů ve volném vesmíru nebo při příletu automatických zásobovacích lodí.

Nové rameno Canadarm3 bude vycházet z předchozích zkušeností. Kromě velkého manipulačního ramene bude zařízení vybaveno také menším, flexibilnějším ramenem.

Kanada na program vyčlenila 1,4 miliard dolarů (USD), které plánuje utratit v rozmezí 24 let. Kromě vládní vesmírné agentury CSA se projektu zúčastní také soukromé kanadské společnosti, zájem už projevily firmy MDA a Maxar Technologies.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gateway, lunární stanice

tag icon
Další články z kategorie
Gateway, lunární stanice
Načítám stránku...
x zrušit