Evropská komise a ESA se dohodly na vytvoření evropské kvantové komunikační sítě

9. dubna podepsaly Evropská komise a Evropská vesmírná agentura dohodu o vytvoření kvantové komunikační sítě, která zajistí bezpečné přenosy zašifrovaných informací napříč evropských kontinentem. Vývoj pozemních zařízení bude mít na starosti Generální ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie. Vývoj zařízení na oběžné dráze potom bude mít na starosti Evropská vesmírná agentura ESA.

Komunikační sít

Komunikační sít Ilustrace komunikačního satelitu na oběžné dráze Země.Vesmírná část infrastruktury bude vyvinuta v rámci programu SAGA (Security And cryptoGrAphic mission) a umístí na oběžnou dráhu družice, které budou mít na starosti přenos informací mezi pozemními stanicemi.

Kvantová komunikace

Hlavní výhoda kvantové komunikační sítě je neprolomitelné zašifrování informací pomocí kvantových vlastností částic. Při běžné komunikaci pomocí bitů a optických sítí může snadno dojít k přečtení informace třetí stranou, aniž by narušitel za sebou zanechal nějakou stopu. To však u kvantově zašifrované informace není možné, protože přečtení informace třetí stranou lze rozpoznat. Jednou z aplikací kvantové fyzika na komunikační síť je distribuce kvantového klíče (Quantum Key Distribution, QKD), který jako jediný umožňuje přečtení zašifrované informace, která může být poslána klidně běžnou optickou sítí. Kvantový klíč je distribuován od odesílatele k adresátovi pomocí qubitů a pokud se jej někdo pokusí přečíst, adresát to pozná. Zašifrovaná informace tak není odeslána, dokud nemá adresát i odesílatel k dispozici stejný, nikým jiným nepřečtený kvantový klíč. Kvantovou komunikační síť už provozuje například Čína mezi Pekingem a Šanghají. Ve Spojených státech potom funguje podobná síť podél východního pobřeží. Tyto sítě jsou využívány zejména bankami a finančními institucemi.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Komunikace

Letectvo Spojených států staví nový satelitní komunikační systém, přežije i nukleární válku

7. 5. 2012

Letectvo Spojených států (USAF) v pátek vypustilo druhý satelit konstelace AEHF (Advanced Extremely High Frequency). Čtveřice družic AEHF bude od roku 2017 zajišťovat šifrovanou komunikaci vedení armády s jednotkami po celém světě, a to i za podmínek nukleární války. Komunikační satelity AEHF nahrazují předchozí systém Milstar, po několik let však budou oba systémy fungovat společně.

celý článek

NASA vyvíjí pro americkou vládu mobilní detektor toxických plynů pro chytré telefony

18. 10. 2011

Jing-li, vědec pracující v Amesově výzkumném centru NASA, pracuje společně s dalšími na vývoji detektoru nebezpečných plynů, které by se mohly jednoduše, levně a rychle rozšířit mezi uživateli chytrých telefonů. Výzkum je prováděn pod vlajkou vládního programu Cell-All, který má na starosti americké ministerstvo vnitra.

celý článek