Teleskop Gaia mapuje hvězdy v Mléčné dráze, objevil však už také několik nových blízkých planetek

Tři nové planetky se podařilo detekovat orbitálnímu teleskopu Gaia, jehož hlavním úkolem je pozorování hvězd, jejich pozice a rychlosti. Gaia pozoruje planetky ve sluneční soustavě relativně pravidelně, většinou jde o už známé objekty z pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Nově objevené objekty patří také do skupiny hlavního pásu asteroidů, přesto mají odlišnou oběžnou dráhu od ostatních - obíhají Slunce nad a pod rovinou ekliptiky.

Sluneční soustava, planetky

Sluneční soustava, planetky Žlutou barvou uprostřed jsou vyznačeny tzv. NEOs, tedy Near Earth Objects, které se přibližují k Zemi. Oranžovou barvou jsou vyznačeny planetky hlavního pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Tmavě červenou barvu mají trojany planety Jupiter, tedy planetky, které obíhají Slunce ve stejné vzdálenosti jako planeta. Bílou barvou jsou vyznačeny nově objevené planetky.Teleskop Gaia má mezi ostatními observatořemi výhodu pro hledání podobných objektů. Ostatní mise se totiž často zaměřují na prostor, kde je planetek nejvíce - tím je rovina, ve které obíhá Slunce drtivá většina planet a planetek. Pokud má oběžná dráha nějaké planetky větší sklon k této rovině, může se stát že detekci unikne. Gaia však pozoruje celou hvězdnou oblohu, a to opakovaně. Tři nové planetky, které Gaia pozorovala poprvé v prosinci 2018, mají sklon více než 15 ° k této rovině.

Pokud Gaia objeví novou planetku, je vydána notifikace přes online systém, aby mohlo být pozorování potvrzeno dalšími observatořemi. Doposud bylo vydáno přes 4 tisíce alertů, ze kterých bylo ze Země pozorováno přes 130 objektů. Observatoř Gaia objevila zatím přes 50 nových objektů. Tento počet by se měl podle odborníků zvýšit s tím, jak bude Gaia provádět další pozorování a zpřesňovat naměřené údaje.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Gaia